Meziroční dynamika úvěrů se celkem zvedla z únorových 4,9 % na 5 %, přičemž u podnikových úvěrů stoupla rovněž o desetinu procentního bodu na 10,7 %, beze změny v meziročním tempu růstu byly spotřebitelské úvěry (+8,5 %) a půjčky na bydlení (+ 4,2 %). Zájem o hypotéky stoupá, počet sjednaných nových půjček roste, ve finančním vyjádření z 10,3 mld. Kč před rokem na 15,45 mld. v letošním březnu.
Firemní úvěry v eurech sice už nejsou takový hit jako v dobách největšího rozdílu v úrokových sazbách oproti korunovým úvěrům, před necelými dvěma lety, ale i při diferenciálu, jenž se letos v březnu scvrkl na 1,1procentního bodu oproti někdejším šesti, mají více jak poloviční podíl na nových firemních půjčkách (24 miliard oproti 22,6 miliardy korun). „Euroizace“ tak přes klesající úrokovou výhodu pokračuje (nejen) u exportně orientovaných podniků.
Pokud jde o časovou strukturu úvěrů, podle bankovní statistiky ČNB zaznamenaly nejvýraznější meziroční nárůst o vysokých 22,3 % úvěry se splatností mezi jedním a pěti roky, následované úvěry se splatností nad pět let, které stouply o 8,9 %. Naopak vzhledem k přetrvávající ceně je menší zájem o dražší půjčky s krátkou splatností do 1 roku, které meziročně vzrostly jen o necelá 3,4 %.