Bankovní statistika za březen 2024

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za březen 2024 ilustrační foto
Jíž únorová data byla ve znamení solidního meziročního růstu čerpaných úvěrů, nejvíce u podniků, ale oživení se týkalo i domácností, kde rostlo čerpání spotřebitelských úvěrů, dokonce bylo nejvyšší za poslední tři roky, zatímco hypotéky, přes meziroční oživení jsou hluboko pod úrovní boomu v letech 2020-2021. Podíváme se, jak a zda se únorový zájem o úvěry potvrdil i minulý měsíc.

V případě firem se zaměříme nejen na úvěry a jejich strukturu, ale i na to, jak vypadají jejich vklady, jako určitý průkaz jejich finančního zdraví, umožňujícího rychlou reakci na oživení poptávky. 

Nevýkonné úvěry měly kdysi tendenci narůstat i poté, co se ekonomika vzchopila, ovšem pár uplynulých let s sebou přineslo fenomén recese bez bankrotů, bez nezaměstnanosti a jen s minimem špatných úvěrů.

Pojďme se podívat, zda březnová data potvrzují hypotézy. 

Meziroční dynamika úvěrů se celkem zvedla z únorových 4,9 % na 5 %, přičemž u podnikových úvěrů stoupla rovněž o desetinu procentního bodu na 10,7 %, beze změny v meziročním tempu růstu byly spotřebitelské úvěry (+8,5 %) a půjčky na bydlení (+ 4,2 %). Zájem o hypotéky stoupá, počet sjednaných nových půjček roste, ve finančním vyjádření z 10,3 mld. Kč před rokem na 15,45 mld. v letošním březnu.

Firemní úvěry v eurech sice už nejsou takový hit jako v dobách největšího rozdílu v úrokových sazbách oproti korunovým úvěrům, před necelými dvěma lety, ale i při diferenciálu, jenž se letos v březnu scvrkl na 1,1procentního bodu oproti někdejším šesti, mají více jak poloviční podíl na nových firemních půjčkách (24 miliard oproti 22,6 miliardy korun). „Euroizace“ tak přes klesající úrokovou výhodu pokračuje (nejen) u exportně orientovaných podniků. 

Pokud jde o časovou strukturu úvěrů, podle bankovní statistiky ČNB zaznamenaly nejvýraznější meziroční nárůst o vysokých 22,3 % úvěry se splatností mezi jedním a pěti roky, následované úvěry se splatností nad pět let, které stouply o 8,9 %. Naopak vzhledem k přetrvávající ceně je menší zájem o dražší půjčky s krátkou splatností do 1 roku, které meziročně vzrostly jen o necelá 3,4 %.

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
U vkladů by pokles jejich úročení, který sledujeme od prosince minulého roku, a optimističtější spotřebitelská nálada měly vést k postupnému návratu míry úspor k dlouhodobému průměru. 

Meziroční dynamika vkladů domácností dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a nyní se již třetí měsíc drží nad osmi procenty, tedy stále relativně vysoko. Změna nálad směrem k větší ochotě utrácet se tedy ještě do poklesu vkladů nepromítla.

Pokud se podíváme na graf vývoje meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků, je zde mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Momentálně vidíme pokles tempa od prosince z meziročních 7,5 % na březnových 5,4 %.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Nevýkonné úvěry - pořád blízko minim

Po roce 2020 se díky masivním podporám, které zadlužily stát, recese nepromítla na úvěrovém portfoliu bank tak, jako v předchozích cyklech. Jednoduše řečeno, úvěrové portfolio v Česku působících bank je nadále zdravé „jako řípa“. V případě nefinančních podniků je podíl nevýkonných úvěrů na 2,59 %, tedy o šest setin procentního bodu pod absolutním minimem. Domácnosti jako celek jsou jen o desetinu procentního bodu nad minimem, zaviněném spotřebitelskými úvěry, a na téhle mimořádně příznivé hladině se drží už téměř celý rok. Hypotéky se nadále splácejí jako hodinky, podíl nesplácených se drží na hladině 0,6 % už dvaadvacet měsíců.

Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Poznámka: meziroční srovnání stavových veličin (stavy úvěrů k datu, tedy nikoli nové obchody za měsíc) zkresluje „faktor Sberbank“, která loni na jaře přišla o licenci, takže z bankovní statistiky vypadly všechny úvěry, nepojištěné vklady a část pojištěných vkladů, které si bývalí klienti Sberbank zpočátku ponechali doma. Za duben 2023 a dále už portfolio úvěrů Sberbank v nominální hodnotě 47,1 miliardy Kč znovu v bankovní statistice figuruje za cenu pořízení 41 miliard Kč, neboť je převzala jednou smlouvou jiná banka. V meziročním srovnání toto zkreslení bude patrné zvlášť u úvěrů až do dubna 2024.