Bankovní statistika za červenec 2024

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za červenec 2024 ilustrační foto
První prázdninový měsíc bývá často dobou, kdy velké průmyslové podniky vyhlašují celozávodní dovolené, lidé se masově stěhují k moři a na venkov, a to vše se každoročně odzrcadlí i ve statistikách. Například červencová data potvrzují růst zůstatku spotřebitelských úvěrů o 3,451 miliardy Kč v meziměsíčním srovnání, avšak meziročně byl nárůst o vysokých 26,7 miliardy Kč (+ 8,4 %). 
Rostly i úvěry na bydlení, poskytnuté obyvatelstvu, jejich zůstatky meziměsíčně stouply o 8 miliard korun, v meziročním srovnání o 66,7 miliardy Kč, což představuje nárůst o 4 %. 
Kromě stavových veličin (zůstatky) a poměrových ukazatelů z nich odvozených se vyplatí studovat i ty tokové, tedy nové obchody.

Čerpání nových spotřebitelských úvěrů v červenci dosáhlo solidních 11,4 miliardy Kč při mírně zvyšující se průměrné sazbě 9,3 %, hypoték 23,75 miliardy Kč při průměrné sazbě 5,07 %. 
Vyšší sazby u spotřebitelského financování jsou vysvětlitelné tím, že jde typicky o půjčky, jež nejsou zajištěny, na rozdíl od hypoték, které mají zajištění v podobě zástavy pořizované nemovitosti, a ještě v příslušném poměru LTV (aktuálně Českou národní bankou doporučená horní hranice 80 %, v případě žadatelů do 36 % zvýšená v případě pořizování vlastního bydlení na 90 %).

Oživení je patrné i v podnikové sféře, kde se v případě úvěrů celkem jejich objem meziročně navýšil přes 91 miliard Kč (+ 6,9 %). 

Skladba z hlediska měny byla v červenci téměř vyrovnaná, když nových korunových úvěrů bylo poskytnuto firmám za 23,6 miliardy Kč, zatímco eurových v přepočtu za 22,9 miliardy Kč, při postupně se sbližujících úrokových sazbách s tím, že korunové sazby u nových obchodů klesají na červencových 6,4 % a eurové sazby u nových úvěrů stoupají na 5,0 %. 
Někdejší masivní úrokový diferenciál, způsobený značným náskokem ČNB při zvedání základních sazeb oproti ECB, a z nich odvozených tržních sazeb a přirážek na PRIBOR, respektive EURIBOR, patří minulosti. Zajímavý je také vývoj časové struktury úvěrů, kde meziměsíčně stouply krátkodobé úvěry do jednoho roku o 9,2 miliardy Kč (+ 3,2 %), typicky používané na pokrytí potřeb pracovního kapitálu, zatímco mírně opadl zájem o střednědobé půjčky. Povzbudivý je však obnovený zájem o úvěry se splatností nad 5 let, jež meziměsíčně stouply o 14 miliard Kč (+1,9 %), meziročně o 52,3 miliardy Kč (+7,3 %), což je velice slušné číslo. Dlouhodobé úvěry totiž typicky slouží jako financování podnikových investic do fixních aktiv, a solidní dynamika je příslibem ekonomického růstu taženého vyšší investiční aktivitou do budoucna.

Na to, jak jsou podnikatelské nálady pochmurné, je poněkud paradoxní vývoj nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní.
To, že se jejich podíl drží na velmi nízké úrovni, se ví již delší dobu, nicméně v červenci prolomil s 2,44 % absolutní historické minimum. Nejen to, zatím nepříliš známým faktem je, že jejich absolutní objem 30,4 miliardy Kč znamená meziměsíčně pokles o téměř 2 %, meziročně klesly o 10 % (!). Navzdory všem problémům v řadě oborů tak zůstává portfolio firemních úvěrů v českých bankách zdravé, a vypadá velmi dobře i v mezinárodním srovnání. Část nevýkonných úvěrů banky prodávají „mimo sektor“, nicméně nejde o běžnou záležitost, ale spíše o předehru k zásadnější restrukturalizaci v rámci insolvenčního řízení, často v rámci reorganizace a vstupu nového vlastníka. V každém případě je však pokles jejich objemu v bankovním sektoru pozoruhodný, a zaslouží si podrobnější rozbor, jemuž se budeme věnovat.

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor


U vkladů by pokles jejich úročení, který sledujeme od prosince minulého roku, a optimističtější spotřebitelská nálada měly vést k postupnému návratu míry úspor k dlouhodobému průměru. 
Meziroční dynamika vkladů domácností dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a nyní se od ledna tohoto roku drží kolem osmi procent, tedy stále relativně vysoko, navzdory klesajícím úrokovým sazbám, které u nových obchodů dosáhly nejlepšího zhodnocení v případě vkladů s dohodnutou splatností, 3,94 %, tedy citelně méně než 6,07 % před rokem. Podstatné zjištění je také to, že korunové vklady obyvatelstva stoupají sice různým tempem, ale neustále – za poslední rok nebyl ani jednou zaznamenán jejich pokles. Za poslední měsíc jejich objem stoupl o 15,5 miliardy Kč, za rok o 279 miliard Kč na 3419 miliard Kč. Nejpozději koncem letošního roku velice pravděpodobně dosáhnou korunové vklady obyvatelstva tří a půl biliónu korun, včetně vkladů v cizí měně jí překonaly již v dubnu tohoto roku.

U meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Momentálně vidíme pokles tempa od prosince z meziročních 7,5 % na červnových 1,3 %, aby pak stouply na červencových 6,4 %. Za poslední rok stouply vklady podnikové sféry (včetně cizoměnových) o téměř 95 miliard Kč na červencových 1576 miliard Kč. Úročení nových vkladů s dohodnutou splatností kleslo meziročně z 6,69 % na 4,11 %.

Pozoruhodný je pohled na vklady v jednotlivých oborech, kde unisono slyšíme o nedobré situaci. No, meziroční data o vývoji vkladů to mírně řečeno nepotvrzují, neboť v zemědělství a lesnictví jsou vklady s 45 miliardami Kč na účtech jen o půl procenta nižší než před rokem. V chemickém průmyslu stouply vklady o 23,5 %, u výrobců nápojů stouply o hezkých 30 %, v metalurgii, nekovových materiálech, potravinářství jsou všude mírné vzestupy, ve strojařině stíhané nedostatkem zakázek plus 11,8 %, v elektrotechnickém průmyslu robustních 115,6 %. V automobilovém průmyslu mírný pokles z vysoké úrovně. Dost výrazný úbytek hotovosti na účtech v bankách o 21,9 % byl u energetiky a teplárenství, ovšem z mimořádně vysoké úrovně na 121,6 miliardy Kč v červenci.

Pokud prožíváme krizi, tak je mimořádně dobře saturovaná zůstatky na vkladových účtech, a současně s historicky nízkým procentem nevýkonných úvěrů. 
Kdo nebrečí, není Čech, chtělo by se říct. Samozřejmě existují slabší kusy, ale najít i v dosti detailním členění obor, kde je opravdu špatně do té míry, že na účtech nejsou peníze, dá v průmyslu i zemědělství dost velkou práci. Na stavebnictví a služby se podíváme příště.

Domácnosti jako celek, jistěže s velkými individuálními rozdíly, jsou na tom s vysokými a rostoucími vklady, a již více jak dva roky velmi nízkým podílem nevýkonných úvěrů, velmi podobně. 

Mimochodem, se špatnou náladou se ke konjunktuře a dynamickému růstu propracovává obtížně, nehledě na vysoké vklady v bance. Čím dříve tento manický stav pomine, tím lépe pro Česko.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor