Bankovní statistika za prosinec 2024

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za prosinec 2024 ilustrační foto
Objem vkladů obyvatelstva v prosinci opět připsal nový rekord: 3,659 bilionu Kč. Čerpání nových eurových úvěrů podniky v prosinci výrazně stouplo v přepočtu na 51 miliard Kč, nízkému úrokovému diferenciálu navzdory. Firmy i obyvatelstvo nadále splácejí jako hodinky.

Domácnosti

Spotřebitelské úvěry
Čerpání nových spotřebitelských úvěrů v prosinci dosáhlo 9,3 miliardy Kč, což je nejnižší objem v uplynulém roce, který se běžně vyznačoval měsíčními objemy kolem 12 miliard Kč, a vysoko převyšoval průměry předchozích čtyř let. Setrvale nízká procenta nevýkonných úvěrů u spotřebitelských půjček poskytnutých obyvatelstvu nenaznačují, že by domácnosti, jež jsou klienty bank, měly se splácením vážnější potíže (u mimobankovních poskytovatelů bývají sazby a procenta nevýkonných půjček vzhledem k rizikovosti kmene tradičně vyšší, stejně jako procento selhání). Podíl nevýkonných půjček se v této kategorii meziměsíčně snížil ze 4,16 % o tři setiny procentního bodu, a jde o velmi dobré číslo v mezinárodním srovnání. 

Úročení spotřebitelských úvěrů, jež nejsou zajištěny nemovitostmi ani jinými zástavami, je vzhledem k riziku vyšší než například u zajištěných hypotečních úvěrů, v prosinci činila úroková sazba nových obchodů 8,7 %.

Hypotéky
Loňský rok se nesl především ve znamení výrazného oživení zájmů o hypoteční úvěrování, přes vyšší hladinu úrokových sazeb oproti dobám před čtyřmi, pěti lety narostl celoroční zůstatek objemu úvěrů v této kategorii o 4,84 % na 1,720 bilionu Kč. Zájemci o bydlení zjevně začínají poměřovat očekávání pomalého poklesu úrokových sazeb s rychlejším očekávaným růstem cen nemovitostí, daným stále nedostatečnou nabídkou: odkládání transakce jim tak nepřipadá jako výhodné z hlediska budoucí dostupnosti i při předjímání budoucího růstu reálných příjmů. Tato kombinace faktorů vysvětluje, proč podle Hypomonitoru ČBA, založeném na vlastním sběru dat od členských bank (a tedy mírně odlišným hodnotám ve srovnání s bankovní statistikou ČNB), nárůst objemu nových obchodů meziročně stoupl z 12,7 miliardy Kč na 19,75 miliardy v prosinci 2024, při poklesu úrokové sazby na 4,80 % oproti 5,65 % před rokem.

Česko ve srovnání s většinou zemí v EU vyniká mimořádnou platební morálkou, což platí zejména o splácení hypoték; za poslední rok se podíl nevýkonných hypoték stabilně drží na hladině 0,6 %, a patří tak k nejnižším v EU. 

Podniky nefinančního sektoru
Pokud se podíváme na vývoj zůstatků firemních úvěrů, vidíme velmi zajímavý vývoj podle typů podniků. Zatímco u podniků veřejných jejich objem zaznamenal vysoký meziroční nárůst o 17,6 %, u soukromých firem vlastněných domácím kapitálem činil přírůstek meziročně 5,6 %, u těch pod zahraniční kontrolou dosáhl pouze 1,9 %. 

Objem nových korunových obchodů meziměsíčně klesnul z 31 na 28 miliard Kč, ale naopak velmi silně narostlo čerpání eurových úvěrů z listopadových 28 na prosincových 51 miliard Kč. Přitom úrokový diferenciál není nijak závratný, když úročení eurových obchodů dosáhlo 4,9 % p. a. oproti korunovým 5,7 % p. a.

Zároveň mírně poklesl podíl nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní, z listopadových 2,60 %, na 2,53 %, což je stabilní a velmi dobré číslo. V absolutním vyjádření představuje objem nevýkonných firemních půjček 36,1 miliardy Kč při celkovém objemu úvěrů nefinančním podnikům ke konci prosince 1,429 biliónu Kč. 

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Meziroční dynamika vkladů domácností dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a zhruba od května loňského roku vidíme velmi mírný pokles o necelý procentní bod na 7,1 % v závěru roku 2024.

Korunové vklady obyvatelstva však stále stoupají, i když se na přírůstku již tolik nepodílejí připsané úroky, jelikož úrokové sazby za poslední rok výrazně poklesly. Objem vkladů obyvatelstva v prosinci si opět připsal nový rekord, když dosáhl 3,659 bilionu Kč. Z toho 1280 miliard Kč bylo na běžných účtech, vysoce likvidních, avšak s téměř nulovým úročením. Je dobrou otázkou, proč obyvatelstvo považuje za nezbytné držet likviditu v rozsahu odpovídajícím 15 % HDP, což je v mezinárodním měřítku rovněž mimořádné.

U meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Za poslední rok stouply vklady podnikové sféry bezmála na 1,6 bilionu Kč, přičemž nejrychleji opět u podniků veřejných (+19,1 %), následované podniky národními soukromými (+8,35 %), zatímco u podniků pod zahraniční kontrolou činil vzestup 6,94 %. I nadále vklady vysoce převyšují objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům – fenomén, který sledujeme od covidového léta roku 2020, když předtím byl zcela neobvyklý.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Podíl nevýkonných úvěrů v jednotlivých zemích EU/EHP (%)
Pramen: EBA