Domácnosti
Čerpání nových spotřebitelských úvěrů v říjnu dosáhlo 12,6 miliardy Kč, což je dosavadní rekord za poslední čtyři roky. Vzhledem k rostoucím mzdám v reálném vyjádření a solidním hodnotám spotřebitelského sentimentu v posledních průzkumech ČSÚ se zdá, že se vrátila ochota si na spotřebu i půjčovat. Prozatím velmi nízká procenta nevýkonných úvěrů u spotřebitelských půjček poskytnutých obyvatelstvu nenaznačují, že by domácnosti, jež jsou klienty bank, měly se splácením vážnější potíže. Podíl nevýkonných půjček se v této kategorii meziměsíčně snížil ze 4,26 % o tři desetiny procentního bodu, podobný trend vidíme na kreditních kartách a také u kontokorentů a debetů na běžných účtech.
Úročení spotřebitelských úvěrů s 8,6 % klesá pozvolně; jak vzhledem k inflaci, tak vzhledem k průměrnému nominálnímu růstu mezd je tak reálná úroková míra dosti vysoká.
Stále platí, že obyvatelstvo splácí hypotéky zcela vzorně, i v mezinárodním srovnání patří podíl nevýkonných hypoték s 0,6 % nadále k nejnižším v EU. Hypotéky zaznamenaly podle bankovní statistiky ČNB nárůst objemu nových obchodů z 19,3 na 20,9 miliardy Kč při nepatrném poklesu úrokové sazby na 4,98 % ze zářijových 5,05 %.
Podniky
Pokud se podíváme na vývoj zůstatků firemních úvěrů, vidíme meziroční nárůst o necelých pět procent, přičemž objem nových korunových obchodů meziměsíčně klesnul z 21,1 ze zářijových 24,8 miliardy Kč. Ještě větší meziměsíční „sešup“ vidíme u půjček v cizí měně, kde objem nových obchodů klesnul ze zářijových 26,5 na 16,4 miliardy v korunovém vyjádření, a to přesto, že úrokový diferenciál vzrostl na 1,29 procentního bodu, především díky výrazně nižšímu úročení eurových obchodů s 4,56 % p. a. oproti korunovým 5,85 % p. a.
Poněkud narostl podíl nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní, ze zářijových 2,42 %, na 2,56 %, což je ovšem stále mimořádně dobré číslo. V absolutním vyjádření představuje navýšení zhruba 2 miliardy Kč.