Bankovní statistika za srpen 2024

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za srpen 2024 ilustrační foto
Čerpání nových spotřebitelských úvěrů v srpnu dosáhlo solidních 11,4 miliardy Kč, což je mimochodem stejná hodnota jako v červenci, a třetí nejlepší za poslední čtyři roky. Přitom průměrná sazba klesla z 9,3 % na 9 %, a pohled na graf naznačuje, že u spotřebitelských úvěrů jsou oscilace průměrných sazeb podstatně nižší než jiných typů půjček. Hypotéky zaznamenaly nárůst objemu nových obchodů z červencových 23,75 miliardy Kč na 25,65 miliardy, při realizované průměrné sazbě, měřené Hypomonitorem ČBA ve výši 5,05 %. 
Vyšší sazby u spotřebitelského financování jsou vysvětlitelné tím, že jde typicky o půjčky, jež nejsou zajištěny, na rozdíl od hypoték, které mají zajištění v podobě zástavy pořizované nemovitosti, a ještě v příslušném poměru LTV (aktuálně Českou národní bankou doporučená horní hranice 80 %, v případě žadatelů do 36 % zvýšená v případě pořizování vlastního bydlení na 90 %).

Nemůžeme potvrdit červencové oživení poptávky po úvěrech v podnikové sféře, kde sice v celoročním srovnání překonává objem úvěrů loňský srpen o 77 miliard Kč (+ 5,8 %), ale meziměsíčně došlo k poklesu jejich zůstatku o pět miliard korun – podniky se tedy v srpnu oddlužovaly, nikoli naopak. 

Skladba z hlediska měny byla v srpnu téměř vyrovnaná, když nových korunových úvěrů bylo poskytnuto firmám za 25,8 miliardy Kč, zatímco eurových v přepočtu za 23 miliard Kč, při postupně se sbližujících úrokových sazbách s tím, že korunové sazby u nových obchodů klesly na 6,1 % a eurové sazby u nových úvěrů na 4,9 %. 
Někdejší masivní úrokový diferenciál, způsobený značným náskokem ČNB při zvedání základních sazeb oproti ECB, a z nich odvozených tržních sazeb a přirážek na PRIBOR, respektive EURIBOR, se postupem času ztenčuje, a nelze vyloučit, že po čase nakonec zmizí, tak jako tomu bývalo v minulosti. 

Nehledě na pochmurné hodnoty indexů měřících podnikatelskou a spotřebitelskou náladu jsme nadále svědky neuvěřitelné série mimořádně nízkých hodnot podílů nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více než 90 dní.
Červencové rekordní minimum s 2,44 % bylo poraženo, když v srpnu dosáhl podíl pouhých 2,38 %. Pokračovala i série poklesu jejich celkového objemu na 33,6 miliardy korun, před rokem to bylo o čtyři miliardy korun více.
Hypotéky obyvatelstva jsou s 0,6 % nevýkonných již řadu měsíců na úrovni historického minima, zatímco spotřebitelské úvěry nepatrně pohoršily s podílem těch nevýkonných z červencových 4,21 % na srpnových 4,24 %. Mimochodem: podílem nevýkonných úvěrů se české bankovnictví řadí na sedmé nejnižší místo v Evropském hospodářské prostoru. V Polsku bylo procento nevýkonných skoro čtyřikrát vyšší.

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Meziroční dynamika vkladů domácností dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a nyní se od ledna tohoto roku drží kolem osmi procent, v srpnu 7,9 %, tedy stále relativně vysoko, navzdory vývoji depozitních úrokových sazeb, které za poslední rok citelně poklesly. Korunové vklady obyvatelstva stoupají sice různým tempem, ale neustále – naposledy byl meziměsíční pokles objemu vkladů obyvatelstva zaznamenán v březnu 2022, a známe vysvětlení – byl jím pád Sberbanky v souvislosti s ukrajinskou válkou. Za poslední měsíc jejich objem stoupl o 14,8 miliardy Kč, za rok o 273 miliard Kč na 3592 miliard Kč. 

U meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Momentálně vidíme pokles tempa od prosince z meziročních 7,5 % na červnových 1,3 %, aby pak stouply na 5,3 % v srpnu. Za poslední rok stouply vklady podnikové sféry (včetně cizoměnových) o téměř 78 miliard Kč na červencových 1542 miliard Kč. 

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)

Pramen: ČNB, ČBA Monitor

Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Podíl nevýkonných úvěrů v jednotlivých zemích EU/EHP (%)
Pramen: EBA