Bankovní statistika za únor 2025

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za únor 2025 ilustrační foto
Vklady firem, obyvatel i územních samospráv vyrostly za pět let od vypuknutí pandemie o dost rychleji než kumulovaná inflace. Firmy i obyvatelstvo nadále splácejí půjčky jako hodinky.

Domácnosti

Spotřebitelské úvěry
Celkový objem spotřebitelských úvěrů (bez kontokorentů a kreditních karet) v únoru dosáhl 335 miliard Kč, což představuje nepatrné meziměsíční navýšení o necelých sedm desetin procenta, v meziročním průmětu však vzestup představuje téměř 29,1 miliardy Kč, tedy 9,5% nárůst. Oživení spotřeby je tak financováno z části na vrub čerpání spotřebitelských úvěrů, kde meziroční tempa růstu stoupají od loňského dubna, a to při setrvale nízkých procentech těch, při jejich splácení se vyskytly potíže. Podíl nevýkonných půjček se v této kategorii meziměsíčně zvýšil na 4,27 %, o pět setin procentního bodu. Jde o důkaz solidního splácení, alespoň co se týče spotřebitelských půjček poskytnutých bankami. 

Hypotéky
Loňský rok se nesl především ve znamení výrazného oživení zájmu o hypoteční úvěrování, a vše nasvědčuje tomu, že zájem o hypotéky bude pokračovat i v letošním roce. Meziroční objem úvěrů v této kategorii stoupl o 5,21 % na 1,734 biliónu Kč. 

Zájemci o bydlení zjevně porovnávají informace o rychlejším vzestupu cen nemovitostí v řadě regionů a očekávaném poklesu úrokových sazeb. Ti, kdo na hypotéku dosáhnou, mnohdy své rozhodnutí často usuzují, že není důvod rozhodnutí odkládat. 

Pokud jde o úrokové sazby, jež zatím klesaly poměrně pomalu, lze letos očekávat z hlediska klientů žádoucí nárůst konkurence mezi jednotlivými poskytovateli. Ti se také mezi sebou utkají o masivní objemy hypoték, jimž končí fixace z období mimořádně nízkých sazeb, a klienti vzhledem k vyhlídkám na vzestup splátek budou podmínky refixace pečlivě porovnávat: v případě velkého rozdílu mohou hlasovat nohama.

Podle Hypomonitoru ČBA, založeném na vlastním sběru dat od členských bank (a tedy mírně odlišným hodnotám ve srovnání s bankovní statistikou ČNB), narostl objem nových obchodů bez refinancování meziměsíčně z 18,70 miliardy na 21,13 miliardy v únoru 2025, při poklesu úrokové sazby z 4,78 % na 4,72 % v únoru, a 5,30 % před rokem.
Česko ve srovnání s většinou zemí v EU vyniká mimořádnou platební disciplínou, což platí zejména o splácení hypoték; za poslední rok se podíl nevýkonných hypoték stabilně drží na hladině 0,63 %, a patří tak k nejnižším v EU. 

Podniky nefinančního sektoru

Pokud se podíváme na vývoj zůstatků firemních úvěrů, vidíme velmi zajímavý vývoj podle typů podniků. Zatímco u podniků veřejných jejich objem zaznamenal vysoký meziroční nárůst o téměř 35 %, u soukromých firem vlastněných domácím kapitálem činil přírůstek meziročně 4,35 %, u těch pod zahraniční kontrolou objem úvěrů nepatrně poklesl. 
Objem nových korunových obchodů (bez kontokorentů) meziměsíčně stagnoval na hladině 21 miliard korun, při poklesu korunových sazeb na 5,5 % p. a. Po dramatickém propadu nových eurových obchodů z prosincových 51 miliard na 19,7 miliardy korun v lednu 2025 se v únoru jejich objem vzchopil na 23 miliard při poklesu sazeb na 4,2 % z lednových 4,9 %.
Zároveň nepatrně, o dvě setiny procentního bodu, stoupl podíl nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní, na 2,58 %, což je velmi dobré číslo i v mezinárodním srovnání. Spolu s vysokou úrovní vkladů nasvědčuje tomu, že na agregované úrovni jsou „korporáty“ finančně zdravé. 

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Meziroční dynamika vkladů obyvatelstva dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a zhruba od května loňského roku vidíme velmi mírný pokles na 6,3 % v únoru 2024, což ovšem v absolutním vyjádření znamená, že objem vkladů meziročně narostl o 222 miliard na 3,7 bilionu korun. To je nový absolutní rekord, i když se stále více jak třetina peněz drží vysoce likvidních, ale jen symbolicky úročených na běžných účtech.

U meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Ilustruje to příklad letošního února s meziměsíčním poklesem vkladů podniků pod zahraniční kontrolou o 12 miliard Kč, zatímco u soukromých domácích podniků objem vkladů stagnoval, a u veřejných o téměř 19 miliard Kč stoupl. V únoru tak celkově vklady podnikové sféry nepatrně stouply, na 1570 miliard Kč. V případě podniků pod zahraniční kontrolou má relativně nižší objem vkladů, než by odpovídal jejich váze na hrubé přidané podobě nebo kapitálu celého korporátního sektoru poměrně snadné vysvětlení v podobě cash-poolingu, kdy je řízení finančních záležitostí centralizováno většinou na úrovni mateřské společnosti. 
I nadále ovšem firemní vklady vysoce převyšují objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům, v únoru téměř o 132 miliard Kč, což je fenomén, který sledujeme od covidového léta roku 2020, předtím byl zcela neobvyklý. 
Mimochodem, ve srovnání s únorem 2020, kdy se pandemie teprve začala šířit Evropou, se objem vkladů firem zvýšil o 43 %, z toho těch soukromých ve vlastnictví tuzemských subjektů o 52 %, v územní samosprávě a sociálních fondech o 68 %, a u obyvatelstva o 45 %. Ve všech uvedených případech tak nárůst depozit překonal kumulovanou inflaci. Bankovní statistiky, pokud jde o zůstatky na vkladových účtech, říkají něco zcela jiného než průzkumy veřejného mínění.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Podíl nevýkonných úvěrů v jednotlivých zemích EU/EHP (%)
Pramen: EBA