Bankovní statistika za září 2024

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce České bankovní asociace
Bankovní statistika za září 2024 ilustrační foto
Čerpání nových spotřebitelských úvěrů v září dosáhlo solidních 11,2 miliardy Kč, což je nepatrně méně než v předchozích měsících, které svojí dynamikou patřily k nejvyšším za poslední čtyři roky. Z některých vyjádření představitelů ČNB lze usuzovat, že takové nárůsty nových spotřebitelských úvěrů jim připadají řekněme lehce znepokojující. Zda tomu tak je, teprve uvidíme, neboť na nevýkonných úvěrech, které slouží financování spotřeby, je situace v meziročním srovnání dosud zcela stabilizovaná a procento selhání je v historickém ohledu velmi nízké. 

Samotné spotřebitelské úvěry mají sice s 4,26 % o tři desetiny procentního bodu horší podíl nevýkonných úvěrů než před rokem, ale na kreditních kartách vidíme pokles podílu nevýkonných o jeden procentní bod na 3,52 %, a drobné zlepšení je patrné i u kontokorentů a debetů na běžných účtech. Je také dobré říct, že s růstem reálných příjmů by za jinak nezměněných okolností měla růst i spotřebitelská „kuráž“ včetně ochoty se zadlužovat.

Úročení spotřebitelských úvěrů je s 8,9 % v podstatě stabilní, a při současné spotřebitelské inflaci nelze říci, že by svojí dosti vysokou reálnou úrokovou sazbou k nerozvážnému zadlužování domácností nějak pobízelo.

Stále platí, že obyvatelstvo splácí hypotéky zcela vzorně, i v mezinárodním srovnání patří podíl nevýkonných hypoték 0,6 % k nejnižším v EU. Hypotéky zaznamenaly pokles objemu nových obchodů na necelých dvacet miliard Kč oproti 25,65 miliardy Kč v předchozím měsíci, při nepatrném poklesu realizované průměrné sazby, měřené Hypomonitorem ČBA, na 4,96 % oproti srpnovým 5,05 %. 

Vzhledem k čekání na důraznější oživení české ekonomiky než 1,3 % předběžně ohlášených ČSÚ za třetí čtvrtletí (a mezičtvrtletním růstem o 0,3 %) se pokoušíme i v bankovní statistice najít čísla, která by naznačovala vyšší chuť podniků investovat. 

Pokud se podíváme na vývoj zůstatků firemních úvěrů se splatností nad pět let, což jsou typicky investiční úvěry, vidíme meziměsíční nárůst o 12 miliard Kč (+1,55 %), a meziroční o solidních 8 % čili 58,5 miliardy Kč. Z hlediska čerpání nových úvěrů podle měny bylo v září poskytnuto v přepočtu na koruny 27 miliard Kč cizoměnových úvěrů, a 24,8 miliardy Kč korunových úvěrů, a to přesto, že úrokový diferenciál se v září scvrknul na 0,7 procentního bodu, když korunové úvěry byly úročeny sazbou 5,9 %, a eurové 5,2 %. 

Někdejší masivní úrokový diferenciál, způsobený značným náskokem ČNB při zvedání základních sazeb oproti ECB, a z nich odvozených tržních sazeb a přirážek na PRIBOR, respektive EURIBOR, se tak velmi ztenčil, a nelze vyloučit, že po čase nakonec zmizí, tak jako tomu bývalo v minulosti. 

Přes nepatrné navýšení o čtyři setiny procentního bodu jsme nadále svědky neuvěřitelné série mimořádně nízkých hodnot podílů nevýkonných firemních úvěrů, tedy těch, s jejichž splácením mají podniky potíže trvající více jak 90 dní. V srpnu dosáhl podíl pouhých 2,38 %, v září tedy stoupl na 2,42 %, historicky druhé nejlepší číslo.

Vývoj hlavních segmentů úvěrového trhu (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Meziroční dynamika vkladů domácností dosáhla za poslední roky svého dna v pololetí roku 2022, od té doby téměř každý měsíc stoupala a nyní se od ledna tohoto roku drží kolem 8 %, v září 7,8 %. Tedy stále relativně vysoko, navzdory vývoji depozitních úrokových sazeb, které za poslední rok citelně poklesly. Korunové vklady obyvatelstva stoupají sice různým tempem, ale neustále – naposledy byl meziměsíční pokles objemu vkladů obyvatelstva zaznamenán v březnu 2022, a známe vysvětlení – byl jím pád Sberbanky v souvislosti s ukrajinskou válkou. Za poslední měsíc jejich objem stoupl o necelých 8 miliard Kč, za rok o 260 miliard Kč na 3 599 miliard Kč. 

U meziroční dynamiky vkladů nefinančních podniků je patrná mnohem vyšší volatilita charakterizovaná vzestupy a poklesy křivky, často velmi prudkými. Za poslední rok stouply vklady podnikové sféry o téměř 89,5 miliard Kč na 1 513 miliard Kč. I nadále převyšují objem úvěrů poskytnutých podnikům o 129 miliard Kč.

Vývoj vkladů v hlavních segmentech (meziročně, v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Nevýkonné úvěry v hlavních segmentech (v %)
Pramen: ČNB, ČBA Monitor
Podíl nevýkonných úvěrů v jednotlivých zemích EU/EHP (%)
Pramen: EBA