Meziroční růst spotřebitelských cen podle předběžného odhadu ČSÚ v březnu 2025 zůstal v podstatě beze změny na 2,7 %, což bylo nad očekáváním analytiků (2,55 %).
Stabilní meziroční růst CPI odráží meziroční zrychlení růstu cen potravin, tabáku a alkoholu (+5,9 %), což odhaduji bylo kompenzováno větším poklesem cen energií (-3,8 %), pohonných hmot (-7,7 %), ale i zmírněním meziročního růstu jádrové inflace k 2,4 % z 2,5 % v únoru.
Mírnější růst jádrové inflace, odráží jak bazický efekt, tak i mírné zpomalení meziměsíční dynamiky jádrové inflace po sezónním očištění a to k 0,23 % meziměsíčně. To je, ale stále nad dynamikou konzistentní s inflačním cílem (0,17 % meziměsíčně).
ČSÚ poskytne detaily o vývoji březnových spotřebitelských cen 10. dubna. Pokud uvidíme silnější březnový růst neenergetických regulovaných cen (než můj předpoklad 0,6 % meziměsíčně), pak jádrová inflace mohla v březnu na meziměsíční bázi zpomalit více.
Zatímco Trumpova reciproční cla lze vnímat jako signál pro další uvolnění měnové politiky, tak pravděpodobně stále svižný růst jádrové inflace bude držet ČNB v blízkém období v jestřábější pozici. To může představovat riziko pro květnové snížení její úrokové sazby na 3,5 %. Ale ještě nás čeká další datová nálož, viz komentář zde.
Únorový růst tržeb v maloobchodě bez aut o 0,4 % meziměsíčně zůstal solidní, i když s mírnějším oživením jádrového segmentu (0,5 %) po novoročním poklesu o 1,2 %. To bylo v únoru doprovozeno mírným poklesem tržeb ve službách. Dynamika v posledních třech měsících je konzistentní s přibližně 4-5% anualizovaným růstem v maloobchodních tržbách a poukazuje na stále solidní růst tržeb ve službách okolo 8 %. Únorová data z průmyslu a stavebnictví a zahraničního obchodu vyjdou 7. dubna.