Hlavní příčinou příznivého výsledku byla opět výroba automobilů, kde jednak působila nízká srovnávací základna z loňského roku, ale také odeznění problémů s dodávkami dílů a silné zrychlení výroby v březnu. Většina ostatních průmyslových odvětví však klesá. Po růstu průmyslu o 2,5 % v loňském roce očekává konsensus ekonomů pro letošní rok zhruba jeho stagnaci, ačkoli prozatím výsledky v prvním čtvrtletí jsou z důvodu silnější výroby automobilů nad očekávání.
Meziměsíčně průmysl v březnu vzrostl o silných 1,7 %, což však bylo taženo především růstem váhově nejsilnější výroby automobilů, kde produkce vzrostla o 12 %. Růst zaznamenaly také výroba počítačů či výroba farmaceutických či chemických látek, většina odvětví však meziměsíčně poklesla. Podobný obrázek platí i pro meziroční vyjádření, kde je však vliv výroby automobilů zesílen nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Výroba automobilů tak meziročně v březnu vzrostla přes 40 % (graf 2) a byla tak hlavní faktor růstu (téměř 7 p.b.). Bez tohoto vlivu by průmysl citelně meziročně klesal. K růstu mírně v březnu přispěla také výroba počítačů, elektrických zařízení či opravy strojů, ostatní odvětví však přispívají negativně, nejvíce pak výroba elektřiny, kde výroba poklesla meziročně o 18 % (příspěvek -2 p.b.).
Výroba automobilů tak letos nad očekávání zrychlila i přes dříve oznámené problémy v dodávkách dílů. Ty se však patrně zmírnily a umožnily dodělávat nedokončenou výrobu z loňského roku. Výroba automobilů se tak v březnu dostala na 22 % průměrné úrovně předcovidového roku 2019 zatímco průmysl jako celek je jen 2 % nad touto úrovní (graf 3).
Nové zakázky v běžných cenách meziročně poklesly o 1,7 %, ty zahraniční o 5 % a u řady odvětví zaznamenávají dvouciferný propad. U výroby automobilů sice nadále mírně rostou, ale v dřívějších měsících rostly dvoucifernými tempy, z toho titulu tak vývoj nových zakázek příliš pozitivně nevyznívá, což potvrzují i vpředhledící indikátory PMI za duben. Ve velkých průmyslových firmách pokračuje pokles zaměstnanosti, mzdy vzrostly meziročně o 9,3 % a oproti předchozím měsícům mírně zpomalily (graf 4).
Březnová čísla z průmyslu dopadla nad očekávání, a to zejména v kontextu březnového výsledku německého průmyslu, kde výroba citelně propadla o 3,4 % mom (odhad -1,3 %). Na druhou stranu je průmysl výhradně tažen výrobou automobilů, kde se daří dodělávat dříve nedokončenou výrobu. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví však indikuje budoucí zpomalování průmyslu a pro letošní rok tak bude průmyslu patrně jen stagnovat, jak v současnosti očekává konsensus odhadů dle Focus Economics.