„Loňský rok lze na realitním trhu vnímat jako turbulentní. Jak však naznačují příznivější květnové údaje, situace se začíná stabilizovat a šok, který pocítili kupující i prodávající, pozvolna ustává. Sledujeme trend klesajících cen nemovitostí, který dle očekávání přetrval také v květnu – zejména v jednotlivých krajích a regionech. Nadále pokračuje i snížený zájem o velké, méně udržitelné stavby a domy ve vzdálenějších lokalitách. Obavy z hůře dostupných hypoték však pozvolna opadávají a hypoteční trh by se tak měl začít postupně zotavovat, čemuž mírně napomůže i zmírnění pravidel ze strany České národní banky“, říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.
„Hypoteční trh v květnu vzrostl a po zohlednění tradičního sezónního vývoje byl objem nově poskytnutých hypoték nejvyšší od poloviny minulého roku. Hypoteční aktivita tak v posledních měsících mírně ožívá, nicméně stále zůstává ve srovnání s dřívějšími roky ve výrazném útlumu, což se změní až s citelnějším poklesem úrokových sazeb,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
„Úrokové sazby setrvávají v posledních měsících na stabilní úrovni kolem 5,9 %, což platí i v případě květnových údajů. Případný výraznější pokles hypotečních sazeb nyní vzhledem k stabilním cenám zdrojů neočekáváme, postupně by však sazby mohly začít klesat v závěru letošního roku,“ říká Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb Air Bank.
[1] Jedná
se především o dlouholeté úrokové swapy (interest rate swap, IRS), které odráží
cenu peněz v delších splatnostech, například 5 až 10 let.
[2] Tabulka je k dispozici v souboru xls
přiloženém na webových stránkách ČBA Hypomonitoru