Červencová čísla výrobců vyznívají ve směru proinflačních rizik, ceny průmyslových výrobců skončily citelně nad očekáváním analytiků (+0,6 mom vs -0,1 %) a nárůst byl jen z menší míry tažen rozkolísanými energetickými položkami. Ceny zemědělských výrobců sice stagnovaly, v tomto období v roce však obvykle klesají a jejich meziroční propad se tak výrazně snížil. Ceny služeb meziměsíčně poklesly nad rámec dlouhodobého průměru v letech 2010-2019, bez reklamních služeb by však byla meziměsíční dynamika mírně nad tímto průměrem a meziroční dynamika stagnuje. Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik a budou tak podporovat dosavadní rétoriku již pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrtprocentních bodech. Poslední prognóza ČBA očekává koncem roku hlavní sazbu ČNB na úrovni 3,75 %, dnešní čísla však naznačují mírná rizika ve směru 4% hodnoty.
Ceny průmyslových výrobců v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % což bylo citelně nad očekáváním analytiků (dle Reuters) předpokládající mírný pokles o 0,1 %. Meziroční růst tak zrychlil z červnového 1 % na 1,7 % (vs. očekávání +1,1 % yoy), graf 1a. Ačkoli část meziročního i meziměsíčního zrychlení cen šla na vrub kategorii ropných produktů, což souvisí s vývojem cen ropy, k růstu přispěly i položky motorových vozidel, základních kovů, chemických látek či potravinářské výroby. Ta meziměsíčně zrychlila o 0,3 %, zatímco v posledních 3 měsících klesala, a meziroční propad se tak snížil z -3,8 na -2,9 %. Tento vývoj tak není zcela pozitivní z pohledu budoucího vývoje cen potravin, které patří mezi hlavní protiinflační faktory v letošním roce.
Také ceny zemědělských výrobců v tomto ohledu nepůsobí příznivě. Na jednu stranu po nečekaně silném červnovém růstu ceny jen stagnovaly, nicméně v červenci obvykle o více než 1 % klesají. Hlavní nesoulad byl opět u rostlinné výroby, kde meziměsíčně ceny dokonce mírně vzrostly, zatímco dlouhodobý průměr červencového vývoje je pokles o téměř 3 % (graf 2). Na druhou stranu ceny rostlinné výroby jsou letos velmi rozkolísané a v dubnu a květnu byla jejich dynamika naopak výrazně nižší a pod dlouhodobým průměrem. Z meziročního pohledu však postupně odeznívá výrazný meziroční pokles cen, u rostlinné výroby se snížil z -13 % na -7,5 %, a ceny živočišné výroby poprvé po roce z meziročního pohledu již mírně rostou (graf 3). Celkově ceny zemědělských výrobců však stále meziročně klesají o 3,7 % (graf 1b).
Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly (0,1 %) a mírně se snížila meziroční dynamika z 1,8 na 1,9 % (graf 1c). Ceny stavebních materiálů lehce vzrostly a jejich meziroční pokles tak zvolnil z -1,1 % na -0,1 %.
Ceny služeb pro podniky po mírném červnovém růstu meziměsíčně poklesly o 1,3 %. To je na jednu stranu pozitivní zpráva, jelikož jde o výraznější pokles nad rámec běžné sezónnosti, na druhou stranu obdobně poklesly ceny i loni, takže meziroční dynamika setrvala na 3,5 %. Zároveň platí, že cenový vývoj ve službách pro podniky zůstává poměrně heterogenní a červencový pokles byl hodně tažen cenami reklamních služeb či tvorbou programů a vysílání a videozáznamů.
Červencová čísla výrobců tak vyznívají spíše proinflačně, celá řada položek u cen průmyslových výrobců šla v červenci nahoru nad očekávání, mimo sezónnost se vyvíjí i růst zemědělských výrobců a ceny služeb zůstávají heterogenní a meziroční růst stagnuje. Ceny služeb sice meziměsíčně poklesly více než bývalo zvykem v letech 2010-2019, bez reklamních služeb by však byla meziměsíční dynamika mírně nad tímto dlouhodobým průměrem. Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik a budou tak podporovat dosavadní rétoriku již pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrt procentních bodech. Poslední prognóza ČBA očekává koncem roku hlavní sazbu ČNB na úrovni 3,75 %, dnešní čísla jsou však mírné riziko ve směru 4% hodnoty.