Ceny výrobců v květnu vyznívají poměrně příznivě, ceny průmyslových výrobců poklesly nad očekávání, pokles pokračoval i u cen zemědělských výrobců a také u cen služeb je patrné zvolňování inflačních tlaků. Na druhou stranu některé pozitivní hodnoty byly taženy spíše rozkolísanými položkami a mohou tak svůj vývoj rychle obrátit, což je příklad ropných produktů, které působily v květnu nejvíce protiinflačně a vzhledem k vývoji cen ropy na trzích v červnu tento vývoj patrně odezní. Dnešní čísla však obecně vyznívají optimisticky a pro centrální banku snižují obavy z nepříznivého inflačního vývoje v následujících měsících.
Ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně poklesly o 1,2 %, což byl výraznější pokles ve srovnání s odhadem analytiků (-0,2 %). Meziroční růst cen se pak mírně snížil z 1,4 na 1 % (graf 1a). Detaily však ukazují, že za silnějším meziměsíčním poklesem byly z více než poloviny rozkolísané ceny energií, zejména ropných produktů (-5 %), které reagovaly na pokles ceny ropy na světových trzích. Druhým důležitým faktorem pak byl pokles cen elektřiny (-2 %), mimo energie pak klesly ceny motorových vozidel či chemických látek. Také meziroční zpomalení růstu cen na 1 % bylo taženo zejména energiemi a jejich nižší srovnávací základnou. Pozitivní zpráva však je, že druhý měsíc v řadě pokračuje nepatrný pokles cen potravinářské výroby (-0,1 % po překvapivém březnovém růstu o 0,7 %), ačkoli z titulu srovnávací základny se meziroční pokles zmírnil z 4,5 na 3,7 %.
Ceny zemědělských výrobců v květnu pokračovaly v poklesu, a to o 1,5 % mom. Za poklesem stojí zejména výrazný pokles cen rostlinné výroby (-3,6 % mom), který je v posledních měsících rozkolísaný a mimo svou běžnou sezónnost (graf 2). Z meziročního poklesu se více projevuje vliv nižší srovnávací základny a meziroční pokles zemědělské výroby se tak zmírnil z dubnových -13 % na 10 % (viz graf 1b a graf 3).
Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly (0,2 %), stejným tempem jako v dubnu. V jediném sledovaném segmentu byl však květnový růst cen mírně nad svým dlouhodobým průměrem (graf 4).
Ceny služeb pro podniky poprvé od listopadu minulého roku meziměsíčně poklesly, a to o 0,2 % a meziroční dynamika tak zpomalila z 3,4 na 3,2 %. Jde o další vesměs pozitivní signál, že i cenové tlaky ve službách pro podniky postupně klesají. Situace napříč službami je však heterogenní, jelikož u řady služeb pokračoval v květnu meziměsíční cenový růst výrazněji, než odpovídalo průměru let před covidem (například telekomunikační služby, služby v oblasti nemovitostí, či reklamní služby).
Květnová čísla vyznívají celkově poměrně příznivě, ceny průmyslových výrobců rostly pod očekávání, ačkoli částečně díky rozkolísaným cenám energií, nicméně i bez tohoto vývoje ceny klesaly, dále květnová čísla potvrzují signály z předešlých dvou měsíců, že postupně, ač poměrně pomalu, opadávají i inflační tlaky ve službách. V neposlední řadě pokračoval citelný pokles cen zemědělských výrobců, což by mělo tlumit vývoj cen potravin. Dnešní čísla výrobců tak centrální banku potěšily, protože snižují šance setrvalejší inflace ve službách a další negativní překvapení u vývoje cen potravin, i přesto však bude centrální banka pravděpodobně pokračovat s dalším snižováním úrokových sazeb opatrně, ač teprve tento týden budou centrální bankéři naznačovat své preference v mediálních komentářích před měnovým jednáním příští týden.