Červencová důvěra poklesla jak u domácností, tak podnikatelů

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Červencová důvěra poklesla jak u domácností, tak podnikatelů ilustrační foto

Ekonomická důvěra v červenci citelně poklesla, a to jak u domácností, tak podniků, a dostala se na úroveň z kraje letošního roku. V případě podniků byl pokles tažen zejména průmyslem a službami, které mají nejvyšší váhu, zatímco ve stavebnictví a maloobchodu se důvěra zlepšila (graf 1). Citelný pokles v průmyslu následuje po červnovém růstu a hlavní příčinou je tradičně rozkolísaný vývoj očekávané výroby v příštích měsících. Méně optimisticky vývoj signalizují zejména automobilky, což může souviset i s tím, že některé čelí problémům s dodávkami a musely částečně omezit svou výrobu. V případě průmyslu tak stále větší část firem indikuje nedostatečnou poptávku jako bariéru růstu, naopak nedostatek zaměstnanců patří mezi menší problémy a indikují jej zejména firmy ve stavebnictví. U domácností poklesla důvěra třetí měsíc v řadě a dostala se na úroveň ze začátku roku (graf 2), větší část domácností začala vnímat svou finanční situace hůře ve srovnání s loňskem, vidí ji zároveň hůře i pro následující rok. Dnešní čísla tak naznačují, že rychlý růst důvěry domácností ze začátku roku byl tažen přílišným optimismem a na domácnosti stále doléhá růst životních nákladů posledních dvou let. V případě firem pokračuje velká rozkolísanost dat tažená zejména průmyslem a očekávanou výrobou a nadále tak platí, že situace v průmyslu zůstává rozkolísaná s výraznou nejistotou ohledně budoucnosti.

Domácnosti: 
Důvěra domácností v červnu citelně poklesla, jde o nejvýraznější meziměsíční pokles od prosince minulého roku. Detaily ukazují, že domácnosti začaly opět vnímat svou finanční situaci hůře než před rokem, citelně se také zhoršilo vnímání vhodné doby pro velké nákupy. Větší část domácností se také začíná obávat růstu cen, ačkoli tento dílčí ukazatel do výpočtu ukazatele důvěry domácností přímo nevstupuje, naznačuje, že část domácností se růstu cen stále obává (graf 3).
Podniky:
V případě podniků přinesl červenec smíšené informace. Důvěra se dále zlepšila v maloobchodě i ve stavebnictví, naopak razantně poklesla v průmyslu. Zde je však indikátor tradičně rozkolísaný, a to zejména subindikátorem „očekávaného vývoje výroby v příštích 3 měsících“. Ten táhl důvěru v průmyslu v červnu nahoru a naopak v květnu citelně dolů. Velký význam tohoto subindikátoru je tažen patrně zejména automobilkami, které se potýkají s rozkolísanou výrobou i z titulu částečných odstávek z důvodu nedostatku potřebných dílů. Pokles indikátoru je tak potřeba vnímat v kontextu jeho rozkolísanosti. Obecně ale platí, jak potvrzují i tvrdá čísla z průmyslu, že letošní zotavování průmyslu je velmi slabé. To potvrzuje i rostoucí podíl firem, které vnímají nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu (graf 4). Tento podíl dosáhl v 2. čtvrtletí 44 % a je nejvyšší za poslední 4 roky. Naopak v případě služeb vnímání nedostatečné poptávky mírně pokleslo a je pod průměrem posledních 4 let (16,6 vs 23,5 %), ve stavebnictví se vnímání nedostatečné poptávky mírně zvýšilo, ale je jen nepatrně nad průměrem posledních 4 let. Z toho je zřejmé, že potíže s poptávkou jsou patrné zejména v průmyslu, zatímco ostatní sledované segmenty včetně maloobchodu situaci vnímají více pozitivně.

Vstup do druhé poloviny roku se z pohledu indikátorů důvěry příliš nepodařil, data jsou však v posledních měsících rozkolísaná a je potřeba je z tohoto pohledu vnímat s rezervou. Dnešní čísla však naznačují, že rychlý nárůst důvěry domácností ze začátku roku byl patrně tažen přílišným optimismem a na domácnosti stále doléhá růst životních nákladů posledních dvou let. V případě firem pokračuje velká rozkolísanost dat tažená zejména automotive a očekávanou výrobou a nadále tak platí, že situace v průmyslu zůstává rozkolísaná s citelnou nejistotou ohledně budoucnosti.