Domácí poptávka dokázala v závěru roku 2024 vykompenzovat slábnoucí exportní, průmyslovou část ekonomiky…
Mezičtvrtletní růst HDP o půl procenta v posledním čtvrtletí roku 2024 byl v souladu s očekáváním trhu (Reuters konsensus). Meziroční růst ekonomiky tak mírně zrychlil na 1,6 % z 1,4 % zaznamenaných ve třetím čtvrtletí 2024. Za celý rok 2024 tak ekonomický růst zrychlil na 1 % z velmi slabého růstu v roce 2023 o 0,1 %.
ČSÚ uvedl, že tahounem růstu HDP v posledním čtvrtletí byla spotřeba domácností. Ta společně s investicemi, a tedy i obchodem a službami podpořila 1,6% meziroční růst, zatímco zahraniční obchod a průmysl z růstu ukrajoval. Příspěvek u investic, ale může být dočasný, odrážející vliv základny, jelikož ty před rokem zaznamenaly výrazný mezičtvrtletní propad. Ovšem tento efekt, ale s odlišným znaménkem byl charakteristický i pro čisté exporty.
To vše se odehrálo při stagnující zaměstnanosti, a to druhé čtvrtletí v řadě, což odpovídá i mírnému nárůstu nezaměstnanosti v posledních měsících. Růst zaměstnanosti tak za celý uplynulý rok 2024 mírně stoupl o 0,3 % meziročně po 1% růstu v roce 2023. Průzkumy důvěry naznačují pro blízké období pokračující trend z minulých měsíců, tedy kompenzaci slabší zaměstnanosti v průmyslu sektory služeb a stavebnictví, kde firmy stále reportují nedostatek pracovníků jako problém pro svůj růst.
… ale vydrží to i v roce 2025? Klíčovou roli v roce 2025 sehraje souboj mezi slabostí průmyslu a odolností zbytku ekonomiku.
Pokud se nedočkáme silnějšího růstu spotřeby domácností a zesílí slabost průmyslové aktivity, pak je možné, že se v letošním roce dočkáme slabšího růstu blíže k 1,6 % než „pod 2 %“. Naopak možná silnější spotřeba domácností a dřívější oživení průmyslové aktivity mohou přinést o něco silnější růst letošního HDP.
Listopadová ČBA Prognóza pro letošní rok počítala s růstem českého HDP o 2,3 % meziročně, což je i nová lednová predikce Ministerstva financí. Oboje je pod listopadovou predikcí ČNB s 2,4 % odhadovaného růstu v roce 2025.
Ovšem od listopadu minulého roku se konsensus očekávání růstu českého HDP v letošním roce posunul z okolo 2,4 % v říjnu 2024 na 2 % v prosinci 2025 (podle průzkumu ČNB). A s ohledem na vývoj v Německu (lednový konsensus ohledně letošního růstu HDP se posunul k 0,4 % meziročně z 0,7 % v říjnu) a českého sentimentu se pravděpodobně asi nejedná o poslední korekci směrem dolů. Ekonomický sentiment se v průmyslu nelepší, respektive jeho lednové oživení vnímáme spíše jako křehké, navíc doprovázené přetrvávající slabou poptávkou (více viz zde: Horší lednová důvěra se stále rozdílnými limity růstu napříč sektory). Ostatní sektory jsou na tom lépe, ale jejich sentiment v lednu slábl.
Zmíněná odolnost zbytku ekonomiky bude záviset na míře oživení spotřeby českých domácností díky sílícím reálným mzdám a nižším úrokovým sazbám. Jak silný bude růst reálných mezd v letošním roce, a tedy jak silně bude schopna česká ekonomika překlenout období slabší průmyslové aktivity nám naznačí lednová inflace a mezičtvrtletní růst mezd v závěru roku 2024 (třetí čtvrtletí totiž překvapilo pozitivně s 1,9% mezičtvrtletním růstem průměrné nominální mzdy po sezónním očištění).
ČSÚ zveřejní detaily růstu HDP za Q4-2024, včetně informací o mzdách, 28. února a podrobnější informace o průměrných mzdách z tohoto období budou k dispozici 6. března.