Ve velkých průmyslových firmách pokračuje pokles zaměstnanosti (-2% yoy), růst mezd oproti červnu mírně zrychlil z 9,1 % na 9,5 % (graf 4).
Nové zakázky meziročně poklesly o 3 %, což bylo taženo jak domácími (-3,8), tak zahraničními zakázkami (-2,6 %). Jde zároveň o hodnoty v nominálním vyjádření, tj. bez vlivu růstu cen (graf 5), což reálný propad zesiluje.
Ačkoli červencová čísla z průmyslu zklamala a jde o nejsilnější meziroční propad od dubna minulého roku (a také samotný meziměsíční pokles o 2,6 % po sezónním očištění je nejsilnější od začátku roku), letní měsíce bývají obvykle více rozkolísané z titulu vlivu celozávodních dovolených a hodnoty je tak obecně potřeba brát s větší rezervou. Tuzemský průmysl však prochází recesí, pouze v dřívějších měsících bylo celkové číslo pozitivně ovlivněno silným růstem výroby automobilů a nízkou srovnávací základnou z loňska. Slabší vývoj průmyslu ale obecně signalizuje řada předstihových indikátorů, a to nejen v ČR, ale i Německu.
Ačkoli průmysl v průměru za první polovinu letošního roku vzrostl 0,6 % (graf 6) a zpracovatelský sektor pak o 2,3 %, po odeznění příznivého vlivu automotive začne klesat a za celý letošní rok tak stále nelze vyloučit jeho propad, ekonomický konsensus v současnosti čeká celoroční stagnaci.