Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku dle zpřesněného odhadu zveřejněného dnes ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 %, z meziročního pohledu činil růst o 0,2 % (graf 1). Zpřesněný odhad tak byl o dvě desetiny procenta slabší ve srovnání s předběžnými hodnotami zveřejněnými před měsícem. Nakonec tak vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí nepatrně zaostal za původními odhady z důvodu propadu investic, zatímco spotřeba domácností dle očekávání zrychlila, stejně jako export. Za celý loňský rok poklesla tuzemská ekonomika pouze kosmeticky o 0,2 %, odhady růstu pro letošní rok se pohybují kolem 1,5 %. Rizikem je nadále nejistý vývoj v zahraničí, v opačném směru by nakonec mohla působit rychleji zotavující spotřeba domácností.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl tažen zejména citelným zrychlením spotřeby domácností a také opětovně akumulací zásob, naopak výrazně propadly fixní investice. Spotřeba domácností rostla druhé čtvrtletí v řadě a v prvním čtvrtletí růst zesílil na 1 % qoq (v 4q23 +0,5 %), čímž její meziroční dynamika poprvé od poloviny roku 2022 překmitla ze záporných do kladných čísel a činila 2,1 %. Zrychlila mezikvartálně zejména spotřeba krátkodobého zboží, zatímco v případě služeb spotřeba opět poklesla (graf 2b). Výrazným příspěvkem k růstu byla akumulace zásob, naopak fixní investice citelně propadly nad očekávání, a to poměrně plošně, mezičtvrtletně rostly pouze investice do obydlí. Tento vývoj je patrně tažen jednak citelným zrychlením investic v závěru minulého roku (patrně i z důvodu dočerpávání EU fondů), zároveň pak rozpracované nové investice ze začátku letošního roku se projevily právě v zásobách, ze kterých se budou průběžně přesouvat do investic po jejich dokončení (graf 3).
Ve srovnání s očekáváním ČNB byl vývoj ekonomiky o desetinu slabší, spotřeba domácností však rostla rychleji, stejně jako spotřeba vlády. Také růst exportu a příspěvek čistého exportu byl oproti odhadu ČNB silnější. Propad investic pak překvapil výrazně i odhad ČNB (viz tabulka 1). Kde se taktéž nenaplnila očekávání centrální banky byl vývoj mezd, ačkoli průměrné mzdy za 1. čtvrtletí budou zveřejněny až v úterý, na základně dnešních hodnot je pravděpodobné, že meziroční dynamika zpomalí mírně pod 6 %, zatímco centrální banka očekávala zrychlení na 6,4 % (graf 4). Nenaplněný předpoklad rychlejšího růstu mezd pak bude snižovat trajektorii úrokových sazeb, která byla v poslední prognóze – právě do velké míry z titulu předpokladu rychlejších mezd - přehodnocena směrem nahoru.
Vývoj tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí je možné hodnotit pozitivně, spotřeba domácností vykazuje robustnější zotavování, a nakonec by mohla letos růst nad očekávání současných prognóz. Pozitivně se vyvíjel také automotive, který opět citelně táhl export, na druhou stranu předstihové indikátory jsou ohledně další výroby v automobilkách méně optimistické a lze tak očekávat, že se silný trend z prvního čtvrtletí nepodaří udržet. Rizikem stále zůstává také vývoj zahraniční poptávky, která sice vykazuje rovněž známky oživování, vývoj je však stále zatížen zvýšenou nejistotou. Obecně se tak letošní odhady růstu tuzemské ekonomiky posunuly v posledních měsících nepatrně výše směrem k 1,5 % a dnešní čísla na tomto příliš nemění, i přes uvedené zlepšení patří odhady růstu pro ČR v letošním roce mezi nejslabší v zemích středoevropského regionu (tabulka 2).