Horší lednová důvěra se stále rozdílnými limity růstu napříč sektory

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Horší lednová důvěra se stále rozdílnými limity růstu napříč sektory ilustrační foto
Lednový průzkum důvěry v českou ekonomiku poukázal na tři faktory, které lze vnímat spíše jako jestřábější signál do očekávaného poklesu úrokových sazeb ČNB. 
  1. Navzdory lepšímu sentimentu v průmyslu to vypadá na pokračující pokles průmyslové výroby. Zbytek ekonomiky vykázal v lednu slabší, ale stále solidní úroveň důvěry, která zůstává nad průmyslem. 
  2. Očekávání zaměstnanosti jsou lehce horší, konzistentní s pokračujícím mírným nárůstem nezaměstnanosti. Ovšem je stále patrný rozdíl napříč sektory. Ten se projevuje i v odlišném (poptávkovém vs. nabídkovém) charakteru limitů budoucího růstu v průmyslu (stále více nedostatečná poptávka) v porovnání se službami a stavebnictvím (nedostatek pracovníků a jiných zdrojů). 
  3. Cenová očekávání nepřinesla v průměru v lednu výraznější změnu, ale služby vykázaly výraznější nárůst, což může navrátit silnější dynamiku růstu jádrových služeb v indexu spotřebitelských cen po jejich prosincovém zvolnění.

Lednový ekonomický sentiment lehce horší 
Vyjma průmyslu, přinesl leden zhoršení sentimentu ve zbývajících sektorech české ekonomiky. Ovšem její úroveň zůstává ve stavebnictví stále nad dlouhodobým průměrem a všechny sektory, kromě obchodu, nad průmyslovým sentimentem. Prozatím tak lednový sentiment zůstává okolo hodnot zaznamenaných ve čtvrtém a druhém čtvrtletí minulého roku, což by mohlo naznačovat pokračující růst ekonomiky o necelá půl procenta mezičtvrtletně v závěru minulého roku. 

Průmysl 
Lepší očekávání v automotive sektoru nevybočuje z obvyklé volatility za uplynulý rok a půl. Navíc úroveň české průmyslové důvěry společně s dalšími i zahraničními sentimentální indikátory předznamenává pokračující meziroční pokles průmyslové produkce (viz červená čára v grafu vpravo v prvním řádku níže). V případě zahraničních indikátorů další zhoršení lednového německého ifo indexu v průmyslu nepotvrdilo dříve publikovaná překvapivá zlepšení PMI v Německu a eurozóně. 

Čtvrtletní průzkum: pokračující divergence mezi poptávkovými a nabídkovými faktory
Lednové odpovědi ohledně bariér růstu se výrazně liší svou strukturou napříč jednotlivými sektory (graf vlevo). V průmyslu přestavuje nedostatečná poptávka stále větší omezení pro výrobu. A to navzdory stále relativně vysokém využití výrobních kapacit (viz graf výše vpravo), které se navíc koncem minulého roku projevovaly jako dostatečné, což je negativní zpráva pro investiční aktivitu. Na druhou stranu v sektorech služeb a stavebnictví spíše nabídkové faktory – jako nedostatek zaměstnanců a materiálu či vybavení – stále ztělesňují největší limit pro růst. Rozdíl mezi sektory je ještě více patrný, pokud odpovědi porovnáme vůči jejich dlouhodobému průměru (graf vpravo). 

Trh práce a ceny
Očekávání zaměstnanosti zůstávají stále mírně negativní, což poukazuje na další mírný nárůst nezaměstnanosti, ovšem s rozdílným vývojem napříč sektory. Sektorová divergence byla v lednu patrná i u cenových očekáváních, což představuje riziko opětovného zrychlení dynamiky cen jádrových služeb v indexu spotřebitelských cen.