Růst spotřebitelských cen podle předběžného odhadu v lednu 2025 zpomalil jen mírně na 2,8 % meziročně (z prosincových 3 %), což bylo nad očekávání analytiků (2,6 %). Meziměsíčně ceny vzrostly o 1,3 %, zejména kvůli dražším potravinám, alkoholu a tabáku. Jádrová inflace pravděpodobně zrychlila na 2,5 % meziročně, částečně kvůli bazickému efektu, ale i kvůli o trochu silnějšímu meziměsíčnímu růstu. To společně s ekonomickými daty asi ponechá očekávané snížení úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu na 3,75 % spíše v jestřábím módu.
Navzdory prosincovému poklesu průmyslové produkce o 3 % meziročně, byla ve skutečnosti prosincová ekonomická aktivita silnější, a to díky meziměsíčnímu růstu jak v průmyslu, maloobchodě, exportu, tak ve stavebnictví. To lépe odráží růst HDP o 0,5 % mezikvartálně ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Lednový ekonomický sentiment se zhoršil, což může brzdit oživení ekonomiky v roce 2025. Naopak růst mezd v průmyslu o 7,2 % meziročně připomíná odolnost trhu práce.
Potraviny zpomalily zmírnění růstu lednových spotřebitelských cen
Růst spotřebitelských cen podle prvního předběžného odhadu ČSÚ v lednu 2025 pouze mírně zpomalil na 2,8 % meziročně z prosincových 3 %. Jedná se o negativní překvapení vůči konsensu analytiků. Ti dle Reuters počítali se zpomalením k 2,6 %. Spotřebitelské ceny v lednu stouply o 1,3 % meziměsíčně (o 0,2 p. b. více než čekal konsensus), což odráží růst cen potravin, alkoholu a tabáku (0,92 p. b.). Jelikož energetický komplex byl spíše neutrální (0,02 p. b. k meziměsíční změně), tak další příspěvek přišel z jádrové inflace (asi okolo 0,3 p. b.) v závislosti na tom, kolik přispěly regulované ceny bez energií (asi 0,1 p. b.).
To napovídá, že růst jádrové inflace pravděpodobně mírně zrychlil k 2,5 % meziročního růstu, což by bylo konzistentní s asi 0,3 % meziměsíčním nárůstem po sezónním očištění.