Struktura jádrové inflace pokračovala v lednu v příznivějším trendu, ale ne dostatečně k zmírnění růstu inflace na 2 % již v roce 2025. Růst spotřebitelských cen o 1,3 % meziměsíčně a 2,8 % meziročně nepřinesl výraznější překvapení vůči dříve publikovanému předběžnému odhadu. Inflace zůstává blíže k horní hranici tolerančního pásma ČNB především kvůli vyššímu růstu cen potravin, alkoholu a růstu regulované části cen energií. Jádrová inflace mírně zrychlila svůj růst na 2,5 % meziročně. Ovšem její meziměsíční dynamika, včetně růstu cen ve službách, zůstává příznivá pro další zpomalení růstu CPI v průběhu roku 2025. Ovšem napjatější trh nemovitostí, spíše mírné ochlazování trhu práce a vyšší ceny potravin pravděpodobně udrží růst spotřebitelských cen v letošním roce blíže k 2,5 % meziročně, než zpomalení růstu CPI k 2% inflačnímu cíli ČNB.
Tento pohled a výhled na růst jádrové inflace ve zbytku roku okolo 2,3 % meziročně asi udrží ČNB v jestřábějším nastavení s dalším možným snížením úrokové sazby ČNB na 3,5 % v květnu letošního roku po únorovém snížení na 3,75 %. Březnové snížení úrokové sazby by mohlo zůstat ve hře v případě výraznějšího plošného zpomalení meziměsíčního růstu únorové jádrové inflace doprovázené mírnějším růstem mezd ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024.
Detailnější pohled na lednové spotřebitelské ceny nepřinesl výraznější překvapení vůči odhadu
ČSÚ potvrdil předběžný odhad lednového růstu spotřebitelských cen o 1,3 % meziměsíčně. To bylo převážně taženo vyšším než obvyklým růstem cen potravin a alkoholu, ale i nájemného, k čemuž se přidal sezónní nárůst cen dovolených. Nárůst regulovaných položek u energií ztlumil pokles jejich komoditních cen a ceny energií tak celkově v lednu pouze mírně meziměsíčně klesly (-0,4 %).
Jádrová inflace zrychlila meziroční růst, ale meziměsíční dynamika zůstává příznivá
Čísla z ČNB potvrdila můj předběžný odhad mírného nárůstu jádrové inflace k 2,5 % meziročně z prosincových 2,3 %. To odráží především bazický efekt, jelikož odhaduji, že sezónně očištěný růst jádrové inflace opět zmírnil pod 0,2 % meziměsíčně. Jádrová inflace tak drží svůj meziroční růst pod 2,8% růstem celkových spotřebitelských cen.
A vypadá to i na pomalejší růst v jádrových službách
Navíc ceny neobchodovatelného jádrového segmentu zpomalily (sice nepatrně) k 4,2 % meziročně. Ovšem pokud vyloučíme imputované nájemné, které díky bazickému efektu zrychlilo svůj meziroční růst na 2,9 % z prosincových 1,7 %, tak ceny jádrových služeb (neobchodovatelné bez imputovaného nájemného) zpomalily svůj růst na 4,8 % meziročně z prosincových 5,5 %. Ceny v jádrovém obchodovatelném segmentu udržely svůj růst okolo 0,2 % meziročně. Zpomalení růstu cen u jádrových služeb není patrné pouze v meziročním vyjádření, ale na meziměsíční bázi. Ale pro robustnější obrázek potřebujeme vidět i únorová data z důvodu méně stabilní dynamiky růstu cen, zvláště u imputovaného nájemného.