Srpnová meziroční inflace stagnovala na 2,2 % a skončila tak nad odhadem trhu ve výši 2 % (dle Reuters) i starším odhadem centrální banky předpokládajícím pokles na 1,8 % (graf 1). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % (vs. očekávání stagnace, červenec + 0,7 %), přitom obvykle v srpnu mírně klesají. Proinflačně působily zejména ceny potravin, imputované nájemné a ceny alkoholických nápojů, opačným směrem pak působily ceny pohonných hmot. V příštích měsících meziroční inflace opět zrychlí a nejvyšší úrovně dosáhne v prosinci, a to zejména vlivem nižší srovnávací základny z loňského roku. ČNB dnešní hodnota inflace bude utvrzovat v potřebě pomalého poklesu sazeb a očekáváme tak postupné snižování o čtvrt procentního bodu na každém měnovém jednání do konce roku, hlavní sazba ČNB by se tak měla do konce roku dostat na 3,75 %.
Meziměsíční vývoj inflace byl tažen několika protichůdnými pohyby. Ve směru růstu působily ceny potravin, které vzrostly o 0,5 %, přitom tradičně v srpnu klesají a meziměsíční pokles bývá v srpnu nejsilnější v daném roce (graf 2). Potraviny v srpnu tak patřily mezi hlavní faktory, proč celková inflace skončila nad očekáváním trhu i ČNB. Meziroční pokles cen potravin se totiž zmírnil z -3,8 % na -2,3 % yoy, což meziroční inflaci oproti červenci zvyšuje o více než 0,2 procentního bodu (tab 1, první řádek).
K meziměsíčnímu růstu přispěly rovněž ceny dovolených, které však spíše korigují své protiinflační působení minulých měsíců, překvapivě začíná postupně růst také položka imputovaného nájemného, ve kterém se promítá růst cen nových nemovitostí. Její meziměsíční růst o 0,6 % je nejsilnější od září 2022 a z meziročního pohledu roste o 1,2 %, nejvíce za poslední rok (graf 3).
V opačném směru pak působily ceny pohonných hmot, které poklesly o 2,2 % meziměsíčně a rovněž ceny automobilů či domácích spotřebičů (tab 2, spodní část).
Pokud se podíváme na meziměsíční vývoj v letošním srpnu ve srovnání s dlouhodobým vývojem srpnové inflace, rozdílně se vyvíjely zejména ceny alkoholických nápojů, potravin a odívání (graf 4). Také meziměsíční růst cen služeb i zboží v letošním srpnu byl stále nad dlouhodobým srpnovým průměrem (graf 5). Ceny zboží vzrostly o 0,1 % (obyčejně v srpnu klesají o 0,3 %, zde však hrály roli ceny potravin), ceny služeb pak vzrostly o 0,5 %, zatímco dlouhodobý růst činí 0,25 %.
Nadále platí, že proinflačně působí zejména ceny služeb, jejich meziroční dynamika v srpnu nepatrně vzrostla z 4,9 na 5 %, ceny zboží meziročně rostou o 0,5 %. Inflace bez cen potravin pak dosáhla 3,1 % yoy a poklesla z červencových 3,4 %.
Dnešní vývoj inflace tak opět potvrdil, že jednoměsíční výkyvy inflace oběma směry je nutné brát s větší rezervou a rozkolísanost inflace je do velké míry tažena potravinami. Právě potraviny tak stály za tím, že inflace skončila nad odhady. Odeznívání růstu cen služeb je však relativně pomalé, což je dáno i postupným zrychlováním cen imputovaného nájemného, které má ve službách vysokou váhu. Dnešní nad očekávání vyšší inflační čísla vzhledem k vlivu potravin nepředstavují pro ČNB výraznější problém a spíše ji utvrzují v tom, že další snižování sazeb bude pokračovat po tradičních čtvrtinách. Za celý letošní rok čeká poslední prognóza ČBA průměrnou inflaci ve výši 2,3 %.