Únorová meziroční inflace poklesla na 2,0 % z lednových 2,3 % a skončila tak pod konsensuálním odhadem trhu (2,2 % yoy dle Reuters), ale také již starším odhadem ČNB (2,8 %). Meziroční inflace se tak poprvé od prosince 2018 dostala na 2% cíl ČNB. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % (graf 1).
Hlavní příčina poklesu je stejně jako v předešlých měsících spojená s vývojem cen potravin. Ceny potravin se meziměsíčně snížily o 0,2 %, ceny alkoholických nápojů pak o více než 2 %, a patřily tak mezi hlavní protiinflační položky (Tab. 1 pro meziměsíční vývoje, Tab. 2 pro meziroční, seřazeno dle příspěvků k růstu, tj. bere nejen změnu, ale i váhu v koši). Proinflačně pak naopak působily ceny pohonných hmot či imputované nájemné.
Z pohledu meziměsíčního vývoje vzrostly ceny v únoru o 0,3 %, zatímco v loňském roce to bylo o 0,6 %. Dlouhodobý růst cen v únoru v letech 2010-2020 činil 0,16 %. Dnešní hodnota tak je stále z tohoto pohledu mírně zvýšená. Kromě dopravy, která byla tažena růstem cen pohonných hmot a je možné ji obhlédnout, však nad rámec dlouhodobého průměru stále rostou ceny v rekreaci či stravování a ubytování, naopak výrazně pod úrovní dlouhodobého průměru byl vývoj cen v potravinách či alkoholických nápojích (viz graf 2). To přece jen naznačuje, že pozitivní únorové inflační číslo z pohledu meziročního vývoje má stále svá „ale“. To signalizuje i vývoj cen služeb, které meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, tj. nepatrně více než v únoru loňského roku (0,6 %) a jejich meziměsíční dynamika zrychlila z 5,1 % v lednu na 5,2 %.
Anualizovaná meziměsíční sezónně očištěná inflace bez administrativních a reg. cen se sice taktéž nachází pod cílem ČNB, dolů ji však táhly zmíněné ceny potravin a alkohol. nápojů a tabáku (graf 4).
Dnešní číslo do velké míry tak potvrzuje, že letošní inflace se bude nacházet poblíž 2% cíle ČNB a bude jedna z nejnižší v regionu (graf 5), ačkoli v příštích měsících by měla meziroční inflace o pár desetin opět vzrůst z titulu statistických vlivů a k cíli ČNB či mírně pod něj se patrně dostane opět v létě. Obecným rizikem však stále je skutečnost, že nad očekávání vyšší pokles inflace byl v minulých měsících tažen cenami potravin, což je obecně rozkolísaná položka. Ceny služeb stále zůstávají zvýšené, což je důvod, proč ČNB opakovaně mluví o opatrnosti při snižování sazeb. Dnešní číslo však výrazně zvyšuje šanci, že ČNB pokles sazeb na konci března urychlí a sníží je alespoň o třičtvrtě procentního bodu.