Tisková konference po měnovém jednání se nesla v jestřábím duchu, a to zejména z pohledu nové makroekonomické prognózy, která vidí sazbu 3M Pribor na konci roku 2025 o půl procentního bodu výš než prognóza předešlá, a to na 3,5 %. Ostatní změny v prognóze z pohledu vývoje HDP či inflace byly jen dílčí. Pro mírnější pokles sazeb hlasovalo všech 7 členů bankovní rady. Guvernér Michl zopakoval, že se proces snižování sazeb může kdykoliv zastavit. Rizika prognózy vidí bankovní rada jako vyrovnaná, proinflační rizika jsou vyšší mzdové požadavky či přetrvávající růst ve službách, naopak výraznějším protiinflačním rizikem je zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí včetně Německa. Trh v současnosti nadále očekává na konci letošního roku hlavní sazbu ČNB na úrovni 3,75 % a v příštím roce kolem 3 %, celkové jestřábí vyznění tiskové konference bylo na trhu totiž přetlačeno slabšími daty ze zahraničí a sázkami trhu na rychlejší pokles sazeb hlavních centrálních bank.
Na tiskové konferenci zaznělo:
- Bankovní rada i nadále spatřuje v ekonomice určité proinflační tlaky. I proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a další snižování sazeb pečlivě zvažovat, případně k němu přistupovat velmi opatrně.
- Prognóza sekce měnové předpokládá, že se inflace v následujících měsících bude pohybovat okolo 2 % a v závěru roku dočasně mírně vzroste vlivem efektu základny z loňského roku. Letos tak dosáhne v průměru 2,2 % a v příštím roce 2 %. Jádrová inflace bude nadále zvýšená. V letošním roce dosáhne v průměru 2,5 %,
- Změny v nové prognóze byly relativně mírné, růst tuzemské ekonomiky pro letošní rok byl mírně snížen z 1,4 na 1,2 %, pro příští rok se očekává zrychlení na 2,8 %. Inflace pro letošní rok byla přehodnocena o desetinu níže z 2,3 na 2,2 % (tab 1), v příštím roce již bude na cíli či mírně pod. Červencovou inflaci vidí centrální banka na 2% úrovni, v srpnu by měla klesnout na 1,8 %.
- Guvernér dnešní pokles sazeb označil za „jestřábí“. Zmínil, že by mu nevadilo ani mírné podstřelování inflačního cíle a označil jej i za mírně vítané.
Co z toho plyne: tržní dopad dnešního rozhodnutí ČNB byl do velké míry kompenzován slabšími daty ze zahraničí, které signalizují slábnoucí aktivitu a zvyšují tak sázky trhu na rychlejší snižování sazeb hlavních centrálních bank. Zahraniční vývoj tak může současné úrokové prostředí v ČR ovlivňovat směrem k poklesu sazeb navzdory včerejšímu jestřábímu vzkazu centrálních bankéřů. Vzhledem k vývoji inflace a slabším datům z ekonomiky je však pravděpodobné, že ČNB bude pokračovat ve snižování sazeb a současná očekávání trhu ohledně hlavní sazby na konci roku ve výši 3,75 % se zdají být realistická (graf 2). Pro příští rok vidí trh sazby u 3% hranice navzdory tomu, že 3M Pribor je v nové prognóze po celý rok nad 3,5 %. Současné holubičí globální prostředí nemohla dnešní prognóza ČNB „přetlačit“ a pokles dlouhých tuzemských sazeb tak i po včerejším jednání ČNB pokračuje (graf 3), což by mohlo znovu po létě otevřít prostor pro pokles hypotečních sazeb.