Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace:
„Ze zahraničí přichází nadále smíšené zprávy, pro tuzemskou ekonomiku je však méně pozitivní zpomalující zahraniční poptávka zejména v průmyslových odvětvích, které pociťují výrazněji ekonomiky s větší váhou průmyslu, kam patří i ČR. I z toho důvodu byl výhled pro růst tuzemské ekonomik v letošním a příštím roce přehodnocen směrem dolů.“
Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky:
„Tuzemskou ekonomiku stahuje zejména spotřeba domácností, která je reálně proti předpandemické úrovni o zhruba 9 % níže. Druhé nejhorší v Evropě je Německo, kde ovšem byla úroveň spotřeby pouze o 1,7 % pod úrovní z konce roku 2019. Nepatrně níže byla ještě spotřeba ve Španělsku a Francii. Ve všech ostatních zemích EU jsou reálné spotřební výdaje domácností vyšší. Hlavní důvod hledejme v propadu reálných mezd.“
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance a ekonom ČSOB:
“Dobrou zprávou je, že inflace příští rok s vysokou pravděpodobností výrazně poklesne. Tou horší pak je, že jádrová inflace a zejména pak inflace služeb zůstane viditelně nad cílem. Navíc ceny zboží a služeb může dál tlačit vzhůru dražší elektrická energie v podnikové sféře v důsledku vyšší regulované složky. I tak se v příštím roce vytvoří prostor pro pokles úrokových sazeb, které na konci roku 2024 očekáváme na 4,5 %.”