Nevýkonné úvěry u podniků potřetí za sebou na novém historickém minimu
Bankovní statistika za říjen, vydaná Českou národní bankou, přináší hattrick, který by v období, kdy ekonomika opisuje druhou recesi ve tvaru W nikdo nečekal, a to další snížení podílu nevýkonných firemních úvěrů až na 2,61 %. Po třetí za sebou tedy bylo dosaženo nového historického minima za celou časovou řadu od ledna 2002. Jde o pokles o desetinu procentního bodu oproti předchozímu měsíci, ze 2,71 %. Poprvé se prolomil historický rekord v srpnu 2023, když podíl nevýkonných firemních úvěrů, definovaných jako 90 a více dnů po splatnosti, klesnul na 2,85 %.
Vzhledem k potvrzené recesi, mizerným předstihovým ukazatelům a neustálým stížnostem podnikatelských seskupení i samotných firem na ekonomickou situaci, představuje mimořádně nízký podíl „špatných“ úvěrů v ekonomice úkaz hodný podrobnějšího studia.
Časová řada bankovní statistiky ČNB zachycující vývoj nesplácených úvěrů v posledních více jak dvaceti letech dokládá, jak po začátku světové finanční krize „do roka a do dne“ došlo ke zhoršení kvality úvěrového portfolia jak v případě firem, tak i domácností, u všech typů půjček, běžně o několik procentních bodů.
Nehledě na inflaci a nárůst bilanční sumy bank za posledních 10 let je dnes „v systému“ o polovinu méně nevýkonných úvěrů poskytnutých domácnostem, než kolik jich bylo v říjnu 2013. V případě firem je zůstatek půjček o 60 % vyšší než před deseti lety, nevýkonných úvěrů je však o 44 % méně.
Nevýkonné hypotéky obyvatelstvu jsou dnes s 0,6 % blízko absolutních minim dosažených v tomto roce, a spotřebitelské půjčky mají 4 procenta nevýkonných, což je také historicky vynikající hodnota. V čem je příčina, že dnes je téměř ve všech aspektech bankovní portfolio v lepší kondici než kdykoli v minulosti, vrcholné fáze minulých konjunkturních cyklů nevyjímaje?
Zásadní příčiny spočívají v dosud překvapivě dobré ziskovosti nefinančních podniků, koneckonců podle právě vydaných údajů o tvorbě a užití HDP ve třetím čtvrtletí klesla hrubá přidaná hodnota meziročně reálně jen o 0,1 %, podstatně méně než reálné mzdy. Nezaměstnanost je nadále nízká, podstatně nižší než při poslední dvojité recesi 2012, přičemž právě ztráta pracovního místa a s tím související výpadek příjmů vede k potížím se splácením závazků.
Šetření vlády po čtyřech letech deficitního financování může přes omezení transferů firmám v řádu několika desítek miliard korun (přenesení poplatků za obnovitelné zdroje a regulované složky cen elektřiny) mít nějaký negativní efekt. Ten je ovšem dobré poměřovat s jinou veličinou, například vytvořenou hrubou přidanou hodnotou. Ta byla loni ve zpracovatelském průmyslu, který zdůrazňuje problémy s vysokými účty za energie nejhlasitěji, zhruba jeden bilion čtyři sta dvacet čtyři miliard korun českých. Jinak řečeno: s nevýkonnými úvěry nebudou významné problémy ani v příštím roce, balíček nebalíček.