Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v květnu poklesl z 3,74 % na 3,62 %, což bylo v souladu s odhadem analytiků. Tradičně nezaměstnanost s příchodem teplejších měsíců klesá v souvislosti se zahájením sezónních prací. V letošním roce – a to navzdory nadstandardně teplému počasí, které umožnilo zahájit sezónní práce dříve – však nezaměstnanost klesá pomaleji, než by odpovídalo tradičnímu vývoji dřívějších let (graf 1). Podíl nezaměstnaných osob očištěný o sezónní vlivy od konce minulého roku mírně roste, a dále se mírně zvýšil i v květnu (graf 2).
Počet uchazečů o zaměstnání se v květnu snížil o 5,8 tis na 274 tis. Meziměsíční pokles byl však nižší, než odpovídá tradičnímu květnovému vývoji (graf 3). Pokud odhlédneme specifické pandemické roky 2020 a 2021, je pokles počtu uchazečů v letošním květnu nejslabší od roku 2009, kdy mírně vzrostl. V letech 2016 až 2019 se průměrně snižoval počet uchazečů v květnu o 15 tisíc. Z pohledu sezonně očištěných čísel meziměsíčně počet uchazečů vzrostl o 1 %, což byl nejvyšší meziměsíční nárůst od ledna a meziroční růst zesílil ze 7 na 8 %.
Počet volných pracovních míst v květnu meziměsíčně poklesl o 1 % (průměr letošního roku), meziroční pokles pak zesílil z 5,8 na 6,7 %. Ačkoli věrohodnost této statistiky je někdy zpochybňována a na samotné údaje v absolutní hodnotě je potřeba nahlížet s určitou rezervou, trend vývoje počtu volných pracovních míst také naznačuje mírné ochlazování trhu práce, jelikož počty volných míst po sezónním očištění od prosince minulého roku meziměsíčně klesají.
Tuzemský trh práce je sice nadále ve stavu, kdy řada zaměstnavatelů má problém najít vhodné zaměstnance, určité známky ochlazování v posledních čtvrtletích však patrné jsou a tento vývoj bude pravděpodobně pokračovat po zbytek letošního roku. Pokles podílu nezaměstnaných osob v letošním roce (březen až květen) patřil mimo pandemické roky mezi nejnižší od roku 2009. Dle předstihových indikátorů ČSÚ plánují v příštích měsících zaměstnanost snižovat firmy v průmyslu (zejména mimo automotive), ve službách (zejména finanční část služeb), i ve stavebnictví (graf 4). Na druhou stranu současné prognózy ČBA, ČNB či ministerstva financí stále očekávají nárůst podílu nezaměstnaných osob v letošním roce jen na 3,8 %, což je stále nižší hodnota, než jsme pozorovali v roce 2017, kdy tuzemský trh práce již začal čelit známkám přehřívání (graf 5).