Podíl nevýkonných úvěrů firem jako před covidem a válkou na Ukrajině

Hypotéky se pořád drží na historickém minimu 0,57 %. Komentář České bankovní asociace k vývoji vkladů, úvěrů a nevýkonných úvěrů za březen 2023 dle statistik ČNB.
Podíl nevýkonných úvěrů firem jako před covidem a válkou na Ukrajině ilustrační foto
Česká bankovní asociace publikuje řadu ekonomických indikátorů ČBA Monitor, včetně hlavních parametrů vývoje úvěrů a vkladů v tuzemském bankovním systému. Takže na adrese https://www.cbamonitor.cz/kategorie/uvery-a-vklady najdete každoměsíčně aktualizované vybrané údaje z bankovní statistiky publikované Českou národní bankou. Jako v minulém měsíci se proto soustředím na věci, které doporučuji pozornosti čtenářů. 
V situaci, kdy se centrální banka snaží snížit stále velmi vysokou inflaci, a zdaleka není u svého cíle, nelze očekávat vysokou dynamiku úvěrů. Co má smysl, je sledovat, jak se vyvíjí kvalita úvěrového portfolia, vzhledem k útlumu ekonomické aktivity v posledních čtvrtletích, a mnoha šokům, s nimiž se klienti bank museli v posledních několika letech vypořádat. Druhým bodem zájmu je, jak reagují zejména podniky na úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými zdroji v situaci, kdy nejen guvernér ČNB přikládá silnému kurzu koruny význam jako protiinflačnímu nástroji. Pokud totiž každý, kdo si to z hlediska řízení rizik jen trochu může dovolit, šáhne po eurové půjčce, oslabuje tím snažení ČNB. A to se děje ve velkém.
Europůjčky

Loni se projevil s plnou silou důsledek toho, jak se odpoutaly měnově politické sazby ČNB a Evropské centrální banky, na ně navázané tržní sazby a rozdíl v ceně úvěrů v eurech a korunách.
Řekněme si to, jak to je: kdyby nebylo cizoměnových úvěrů, pak by nominální objem úvěrů výrazně meziročně klesl, což by byl nesporný důkaz recese. Úvěry v cizích měnách, tedy v podstatě výhradně v euru, stouply meziročně o 138,4 miliardy korun, zatímco úvěry celkem o 30,5 miliardy Kč. Část z nich otáčejí firmy do korun na vkladových účtech – vklady firem vzrostly meziročně téměř o 10 % na 1 466 miliard korun, a meziměsíčně stouply téměř o 14 miliard, zatímco u obyvatel to nebyla ani celá miliarda (978,8 milionů). Jistěže vklady obyvatel objemem ty firemní stále s velkou rezervou převyšují, vždyť dosahují 3 217 miliard  oproti firemním úložkám za 1466 miliard korun.

Nevýkonné úvěry

Z bankovní statistiky pravidelně zveřejňované Českou národní bankou (ČNB), s klíčovými daty téměř vzápětí dostupnými ve vizualizaci v ČBA Monitoru, vyplývá, že ke konci března bylo u nefinančních podniků evidováno pouze 3,25 % nevýkonných úvěrů, tedy další pokles z únorových 3,29 %. 

Pokud jde o sektor domácností, snížil se meziročně podíl nevýkonných půjček obyvatelstvu z 4,34 % na 3,90 %, a meziměsíčně  o 7 setin procentního bodu.

Ostře sledované jsou samozřejmě hypotéky zajištěné nemovitostí, které tradičně patří k těm nejspolehlivějším z hlediska splácení. Meziročně klesl podíl hypoték po lhůtě splatnosti více jako 90 dní z 0,69 % na 0,57 %; na této i z mezinárodního hlediska mimořádně nízké hladině se drží už půl roku.