Firmy i domácnosti sedí na vkladech, málo si půjčují, a banky financují stát
Od pandemie covidu se v české ekonomice stalo něco pozoruhodného: firmy, živnosti i obyvatelstvo celkově vykazují přebytek vkladů nad úvěry, které mimořádně dobře splácejí. Jediný, kdo se masivně zadlužuje, je český stát, jehož dluhopisy nakupují banky: ke konci listopadu činil jejich podíl na celkové držbě domácích státních obligací 40,59 %, v absolutním vyjádření 1190 miliard korun. Emisí dluhopisů stát kryje schodky, přičemž nemalá část deficitu je zapříčiněna transfery obyvatelstvu a podnikové sféře. Kruh se tak sice uzavírá, ale o zdravý pohyb nejde.
V minulosti ne tak dávné banky shromažďovaly vklady obyvatelstva (často krátkodobé) a v rámci své nejvýznamnější národohospodářské funkce je prostřednictvím úvěrů transformovaly do úvěrů, typicky s delší splatností, které sloužily k financování investic jak podniků, tak obyvatelstva (hypoték). Sektor domácností byl typicky ve vysokém „aktivním saldu“, kdy měl na vkladech podstatně větší objem peněz, než kolik bankám dlužil, zatímco firmy tradičně mnohem více dlužily, a kapitál v podobě peněz na účtech držely jen v omezeném rozsahu.
Je obtížné vysvětlit současnou anomálii jinak než jako důsledek již léta trvající vysoké míry nejistoty, která odrazuje podniky od investic financovaných do značné míry na dluh, a podněcuje hromadění hotovosti. Jistěže svojí roli na utlumení poptávky hrál i vzestup úrokových sazeb, byť až do jara 2023 byla vzhledem k mohutné inflační vlně v letech 2021-2022 reálná úroková sazba negativní, zejména v těch případech, kdy se při financování používají „dlouhé“ fixní sazby. Inflační „mlha“ prohloubila informační asymetrii, jíž firmy využily k přesunutí zvýšených nákladů na klienty a navýšení ziskové marže všude tam, kde to tržní situace umožňovala. Na netermínovaných vkladech dnes mají nefinanční podniky 954 miliard korun, ale před dvěma roky to bylo neuvěřitelných 1,163 bilionu korun - od té doby část peněz přesunuly za výhodnějším úročením do vkladů s dohodnutou splatností.
Nevýkonné hypotéky obyvatelstvu jsou dnes s 0,6 % blízko absolutních minim dosažených v tomto roce, a spotřebitelské půjčky obsahují jen 3,88 % těch nevýkonných, což je také historicky vynikající hodnota. Reálné mzdy sice dva roky klesaly, nicméně nezaměstnanost byla a je nejnižší v Evropě, podstatně nižší než při poslední dvojité recesi 2012, přičemž právě ztráta pracovního místa a s tím související výpadek příjmů vede k potížím se splácením závazků. Kdo měl zafixovanou hypotéku v dobách rekordní láce, fakticky vynaložil na splátky klesající část disponibilního příjmu, který nominálně rostl.
Refinancování bude sice i v příštím roce pro mnohé domácnosti nepříjemné, neboť v lepším případě budou pětileté fixace u hypoték začínat čtyřkou, nikoli dvojkou, jako při první fixaci, nicméně trh začíná ožívat.