Nevýkonné úvěry u podniků na historickém minimu
Bankovní statistika za srpen, právě vydaná Českou národní bankou, přináší další snížení podílu nevýkonných firemních úvěrů z 2,98 % v červnu (už tehdy se jednalo o patnáctileté minimum) přes červencových 2,9 % až na srpnových 2,85 %. Jedná se o nejnižší dosaženou hodnotu za celé ČNB reportované období od ledna 2002. Tehdy mimochodem činil podíl nevýkonných firemních úvěrů, definovaných jako 90 a více dnů po splatnosti, 17,67 %. Šlo o doznívání „devadesátek“, po dokončení privatizace bank a konsolidaci celého sektoru doprovázeném očištěním bankovních bilancí o špatné dluhy (převedených do České konsolidační banky/agentury) se kvalita úvěrových portfolií rychle zlepšovala až do vypuknutí světové finanční krize v roce 2008. Následný vzestup nesplácených úvěrů však bankovní soustava zvládla se ctí a bez vládní pomoci – podíl nevýkonných úvěrů rezidentům za všechny sektory nepřekročil 6,3 %, v případě firemních půjček 9,05 %, přičemž hodnoty kulminovaly v září 2010.
Firmy jako celek vykázaly podle statistiky národních účtů ve druhém čtvrtletí velmi solidní míru zisku, vyjádřenou jako poměr hrubého provozního přebytku k hrubé přidané hodnotě, zároveň jsou vzhledem ke slabému výhledu na nové zakázky velmi obezřetné, pokud jde o pořizování nových vstupů, což se promítá do výrazného poklesu zásob. Již od pandemie mají nefinanční podniky jako celek vůči bankovnímu sektoru aktivní saldo – převis vkladů nad úvěry je masivních 140 miliard korun. To však disproporčně platí pro podniky veřejné, kterým se na vkladových účtech nahromadilo o 105 miliard korun více, než kolik bankám dluží, zatímco podniky v držení domácího kapitálu nemají převis téměř žádný (na vkladech mají 982 miliard korun, dluží 978 miliard korun), a firmy ovládané zahraničním kapitálem v srpnu dlužily necelých 300 miliard korun, a na vkladech měly přes 330 miliard korun.
O tom, že domácnosti tradičně mají na vkladech naspořeno podstatně více (v srpnu 3 318,6 miliardy Kč), než kolik bankám dluží (2 122,6 miliardy Kč), netřeba se rozepisovat – to tady platí už bezmála dvě stě let😊. Převis letos téměř „natuty“ překročí dvanáct set miliard korun českých, ostatně chybí k tomu jen nějaké čtyři miliardy korun.