Z bankovní statistiky pravidelně zveřejňované Českou národní bankou (ČNB) však vyplývá, že ke konci ledna bylo u nefinančních podniků evidováno pouze 3,28 % nevýkonných úvěrů, tedy meziměsíční pokles z 3,41 %, v korunovém vyjádření jde o pokles téměř o jednu miliardu korun na 41,1 miliardy Kč. Naopak celkový objem podnikových půjček meziměsíčně stoupl o 18,6 miliardy korun na 1 255 miliard. Z tohoto nárůstu ovšem 15,6 miliardy připadá na půjčky v eurech, jichž je v přepočtu již za více než 566 miliard korun. Rozdíl mezi úroky u korunových a eurových úvěrů tak způsobuje, že téměř polovina firemních úvěrů je dnes v cizí měně.
Naopak domácnosti včetně živnostníků se do eurových půjček nehrnou, vzhledem ke kurzovému riziku by ani nedávaly smysl, výjimku tvoří ti, kteří mají v zahraniční měně i příjmy.
Domácnosti opatrné v půjčkách, kdo může, nadále spoří
Ochablý hypoteční trh se pak promítá (vzhledem k tomu, že půjčky na bydlení u domácností naprosto dominují se 78 %), i do slabé dynamiky úvěrů obyvatelstvu obecně. Ty meziměsíčně stouply o necelé tři miliardy korun na 2 050,4 miliardy, přičemž v případě živnostníků už třetí měsíc mírně klesají a jsou nižší i v celoročním porovnání (o dvě procenta). Nadále je možno chválit kvalitu portfolia, hypotéky jsou po splatnosti víc jak 90 dnů jen v 0,58 % celkového objemu, i spotřebitelské bankovní půjčky jsou obsluhovány s podílem těch nevýkonných pod 4 %, a půjčky živnostníkům s 5,13 % podílu nevýkonných jsou o více než procentní bod níže, něž před rokem.
Jestli něco vzrostlo výrazně, pak firemní vklady, které zaznamenaly meziměsíční vzestup o vysokých 49 miliard, počítáno v korunách i cizí měně, zatímco u domácností (bez živnostníků) byl růst jen něco přes půl procenta, tedy o 16,5 miliardy korun. Celkový objem u domácností je ovšem podstatně mohutnější než u těch firemních, a to o jeden a tři čtvrtě bilionu korun.