Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v březnu poklesl z únorových 3,9 % na 3,7 %, zatímco trh čekal mírnější pokles na 3,8 %. Obecně březnový pokles nezaměstnanosti je typický a souvisí s tradiční sezónností a příchodem teplejšího počasí, letošní nadprůměrně teplý březen mohl tento vývoj dále mírně urychlit (graf 1).
Březnový podíl nezaměstnaných osob je tak v letošním roce navzdory řadě ekonomických problémů jen nepatrně nad hodnotou z března roku 2018, kdy trh práce již vykazoval akutní známky přehřívání (graf 2), což platí i pro počet uchazečů o zaměstnání (graf 3).
Na úřadech práce tak bylo koncem března necelých 273,5 tis. uchazečů o zaměstnání, tj. o 9 tis. méně než v únoru a o 20,6 tis. více než před rokem. Nicméně 6 % tvoří uchazeči z Ukrajiny (16,3 tis) a bez tohoto vlivu by byl počet uchazečů na úřadech práce velmi podobný jako před rokem.
Volný počet pracovních míst se v březnu opět mírně zvýšil o 1,4 tis. na 284,5 tis. a opět se tak v posledních dvou měsících dostal počet volných míst nad počet uchazečů o zaměstnání, ačkoli samotná tato statistika trpí řadou neduhů a je potřeba ji brát s rezervou (viz graf 4).
Z pohledu sezónně očištěných čísel podíl nezaměstnaných osob v posledních měsících vesměs stagnuje (graf 5).
Navzdory tomu, že tuzemská ekonomika od druhé poloviny minulého roku mírně klesá se tuzemský trh práce stále drží v dobré kondici. To naznačují i příjmy státu z daní fyzických osob a placené pojistné rostoucí v prvním čtvrtletí letošního roku dvouciferným tempem, což indikuje i solidně rostoucí dynamiku mezd. Trh práce tak v prvním čtvrtletí letošního roku opět překvapuje pozitivně a celoroční hodnoty zatím míří jen nepatrně nad úroveň z loňského roku (3,4 %). Zejména poslední odhad z prognózy ČNB ve výši 4,4 % bude v příští květnové prognóze ČNB přehodnocen výrazně níže, což bude společně se zrychlující mzdovou dynamikou podporovat jestřábí argumenty a minimálně oddálení debaty o snižování sazeb až na závěr letošního roku.