Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v srpnu mírně vzrostl na 3,6 % po červencových 3,5 %, což bylo v souladu s konsensem analytiků dle Reuters. Obecně v srpnu nezaměstnanost nejčastěji zůstává na červencové úrovni, která je mírně vyšší z důvodu příchodu části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce a také z důvodu pomalejšího nabírání nových zaměstnanců ze strany firem v období dovolených (graf 1). Z pohledu sezónně očištěných hodnot však podíl nezaměstnaných osob od konce minulého roku vesměs stagnuje (graf 2). Ačkoli řada firem opět vnímá nedostatek vhodné pracovní síly jako bariéru svého dalšího růstu, trh práce zůstává vyčerpaný a nezaměstnanost tak neklesá na předcovidové hodnoty (graf 3).
Na úřadech práce bylo koncem srpna 260,8 tis. uchazečů o zaměstnání (dosažitelných 238 tis). tj. zhruba o 2 tis. více než předchozí měsíc a zhruba o 9 tis. více než před rokem. Přitom ve všech letech od roku 2009 s výjimkou loňska se srpnový počet uchazečů oproti předešlému měsíci vždy snížil a letošní nárůst je tak mírně neobvyklý (graf 5). Letní měsíce však mohou přinést z řady důvodu více rozkolísané hodnoty, zda na trh práce přichází mírně ochlazení tak bude patrné spíše z údajů nadcházejících měsíců.
Navzdory tomu, že tuzemská ekonomika v letošním roce vesměs stagnuje a v loňském roce si prošla mírnou recesí, se slabší ekonomická aktivita na trhu práce vesměs neprojevila. Poslední prognóza ČNB očekává podíl nezaměstnaných osob pro letošní rok ve výši 3,6 %, pro příští rok pak 3,9 % (v dřívější prognóze 4,2 %), což je však z pohledu poledních let stále nízká hodnota (v roce 2017 činila 4,2 %).