Průmyslová produkce v březnu výrazně zklamala, když meziročně propadla o 2,7 %, zatímco konsensus analytiků dle Reuters očekával mírný pokles o 0,5 % (graf 1). Z meziměsíčního pohledu poklesla výroba také o silných 1,6 %. Hlavní příčina slabých březnových čísel je spojená se slabší výrobou automobilů, kde meziroční pokles o téměř 6 % zesílila i vyšší srovnávací základna z loňského roku. Také nové zakázky po optimistickém únoru zpomalily a ty domácí dokonce poklesly. Závěr prvního čtvrtletí z pohledu průmyslu tak dopadl výrazně pod očekávání, na druhou stranu svou roli sehrály i kalendářní vlivy a přesah velikonočních svátku již do března. Březen měl letos o 3 pracovní dny méně než loni, a ačkoli jsou výše zmíněné hodnoty o tyto jevy očištěné (bez očištění průmysl poklesl v březnu meziročně o 11 %), jde jen o odhad. Tak jak nebylo nutné přeceňovat jednorázově pozitivní hodnoty z února, stejně tak není potřeba dělat silné závěry z horších březnových čísel. Za celý rok 2023 průmysl poklesl o 0,8 % (po revizi), pro letošní rok konsensus ekonomů čeká růst průmyslu kolem 1,6 %.
Z meziměsíčního pohledu (po sezónním očištění) poklesl průmysl o silných 1,6 %, zatímco v únoru o 2,2 % vzrostl. Nejvíce přispěl k poklesu váhově nejsilnější automotive, kde výroba meziměsíčně propadla o 2,4 % (v únoru o 6 % rostla), propad byl však silný i ve výrobě strojů (-4,5 %) či kovových konstrukcí a základních kovů. Naopak mírně rostla výroba elektrických zařízení a počítačů.
Z meziročního pohledu průmysl poklesl o 2,7 %, jedná se však o hodnotu očištěnou o kalendářní vlivy, bez očištění by pokles činil 11 % z důvodu menšího počtu pracovních dní. Nejvýraznější příspěvek k poklesu byl tažen výrobou strojů a zařízení, ale také výrobou automobilů, která meziročně poklesla v březnu o téměř 6 % po 9% růstu v únoru (graf 3). Její výrazný propad zesílila i vysoká srovnávací základna z loňska. Mezičtvrtletně průmyslová výroba poklesla o 0,8 % zatímco v předešlém čtvrtletí vzrostla o 2 %.
Nové zakázky v březnu zpomalily a v případě těch domácích mírně meziročně poklesly. Po únorových pozitivních číslech se i v tomto ohledu obrázek mírně zhoršil, na druhou stranu nové zakázky u automobilového sektoru rostou nadále o silných 20 % yoy a ty zahraniční téměř o 30 %, ty domácí však citelně zpomalily (graf 3).
Březnové hodnoty z průmyslu tak sice zklamaly, na druhou stranu byl letošní březen specificky ovlivněn Velikonocemi a čištění o tyto kalendářní jevy není dokonalé. Slabá březnová čísla je tak potřeba brát s určitou rezervou, ačkoli platí, že situace v tuzemském průmyslu se během prvního čtvrtletí nezlepšila tak rychle, jak některé předstihové ukazatele naznačovaly. Méně optimisticky pak vyznívají i nové dubnové indikátory PMI, které opět poklesly a signalizují další pokles poptávky a výroby, a to jak v tuzemském průmyslu, tak v Německu (graf 4) a letošní oživování průmyslu tak bude poměrně křehké.