Růst cen ve službách v červnu opět zrychlil

Ekonomický komentář Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ČBA
Růst cen ve službách v červnu opět zrychlil ilustrační foto
Ceny výrobců v červnu vyznívají smíšeně, ceny průmyslových výrobců oproti květnu mírně poklesly dle očekávání analytiků, částečně však vlivem rozkolísaných energetických položek, v ostatních sledovaných segmentech však ceny meziměsíčně vzrostly a cenový vývoj byl silnější, než činil dlouhodobý červnový vývoj let 2010-2019. Citelněji zrychlily zejména ceny rostlinné výroby, které jsou však v letošním roce hodně rozkolísané, a mimo svou tradiční sezónnost. Po příznivém květnu také opět zrychlily ceny ve službách, což opět podtrhuje riziko více setrvalé inflace v tomto segmentu cen. Dnešní čísla tak mírně kazí vesměs pozitivní květnový vývoj cen výrobců, nicméně vývoj je letos rozkolísaný a jednoměsíční pozorování tak není nutné přeceňovat. Obecně však budou dnešní čísla podporovat ty názory v centrální bance, že i s výraznějším poklesem inflace se budou dále snižovat úrokové sazby opatrněji.

Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně poklesly o 0,3 %, což bylo v souladu s odhadem analytiků. Meziroční růst cen stejně jako v květnu setrval na 1 % (graf 1a). Stagnace meziročního růstu byla dána tím, že energetické části mírně přispěly k meziročnímu poklesu cen, zatímco neenergetické k růstu. Obecně byly však cenové změny v červnu relativně mírné, protiinflačně působily nadále ceny ropných produktů, kde ještě doznívaly nižší ceny ropy, v opačném směru pak působily ceny motorových vozidel, chemických látek či kovů. Pozitivní zpráva však je, že pokračuje pokles cen potravinářské výroby (-0,4 % po -0,1 % mom v květnu), z meziročního pohledu -3,8 % (po -3,7 % v květnu). 

Ceny zemědělských výrobců v červnu naopak citelně meziměsíčně vzrostly o 1,9 % poté, co v předešlých měsících naopak silně klesaly. Za růstem stojí zejména výrazný nárůst cen rostlinné výroby (+4,4 % mom), který je v posledních měsících rozkolísaný a výrazně mimo svou běžnou sezónnost (graf 2). Z meziročního pohledu se projevuje také efekt vyšší základny a meziroční pokles tak zmírnil z -10 na -7,5 % (viz graf 1b a graf 3).

Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly (0,1 %) a mírně se zvýšila i meziroční dynamika (graf 1c).

Ceny služeb pro podniky po květnovém poklesu opět meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a meziroční dynamika tak zrychlila z 3,2 na 3,5 %. Po květnu jde tak opět o nepatrně horší zprávu, že cenové tlaky ve službách setrvávají navýšené, jelikož dlouhodobě v červnu ceny mírně klesají, zatímco letos mírně vzrostly (graf 4). Cenový vývoj ve službách pro podniky však je heterogenní, růst byl v červnu tažen zejména reklamními službami (graf 5), ačkoli i bez nich byl růst ve službách mírně nad dlouhodobým průměrem (-0,1 vs +0,2 % mom). 

Červnová čísla průmyslových výrobců vyznívají po květnu opět méně příznivě, jelikož zrychlil růst cen zemědělských výrobců a také ve službách byla meziměsíční dynamika opět nad svým dlouhodobým červnovým průměrem let 2010-2019. Nicméně i s červnovým vývojem je patrné, že inflační tlaky ve službách se postupně zmírňují. V neposlední řadě pokračoval také pokles cen potravinářských výrobců, což je pozitivní zpráva pro vývoj cen potravin. Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají mírně smíšeně, za 2. čtvrtletí však skončily pod odhadem poslední prognózy. I přes nižší inflaci však dosavadní signály z centrální banky naznačují, že další snižování sazeb bude již jen skutečně o tradiční „čtvrtky“ a dnešní čísla výrobců budou tyto názory v centrální bance spíše utvrzovat.