Růst nezaměstnanosti v březnu pokračoval

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Růst nezaměstnanosti v březnu pokračoval ilustrační foto
Poslední čísla z trhu práce: V březnu pokračovala nezaměstnanost po očištění v růstu. Ovšem dynamika volných pracovních míst byla solidní. Průmyslové mzdy ve skutečnosti v únoru držely solidní momentum. 

Ačkoliv podíl nezaměstnaných podle Úřadu práce v březnu poklesl na 4,3 % z únorových 4,4 %, tak se domnívám, že to odráží především sezónní práce. Odhaduji, že po sezónním očištění podíl nezaměstnaných ve skutečnosti lehce stoupl na 4,2 % z únorových 4,12 % a je tak výrazněji nad 3,7 % z března minulého roku. Počet dosažitelných nezaměstnaných stoupl meziměsíčně (po sezónním očištění) o pět tisíc na 290 tisíc, což je o více než 33 tisíc nad loňskou hodnotou. Tato čísla jsou lehce nad predikcí ČNB s nezaměstnaností na 4,1 % v prvních třech čtvrtletích tohoto roku a následně na 4,2 %. 

Na druhou stranu pozoruji stále solidní dynamiku volných pracovních míst se stále rostoucími novými a uvolněnými pozicemi. Koncem dubna (24.) uvidíme, jak se v reakci na Trumpovy tarify budou vyvíjet očekávání zaměstnanosti po jejich mírném zlepšení v březnu

Mírný, i když o něco silnější růst nezaměstnanosti může představovat negativní riziko pro očekávané, spotřebou tažené, oživení české ekonomiky. A to zvláště pokud Trumpova cla výrazněji zasáhnou exporty, což by dále snížilo poptávku po práci. 

Na druhou stranu, ačkoliv průmyslové mzdy zpomalily svůj únorový jak nominální, tak reálný meziroční růst, tak náš hrubý sezónní odhad (ČSÚ nepublikuje celou časovou řadu) ve skutečnosti naznačuje stále solidní momentum průměrných průmyslových mezd. A to okolo 0,5 % meziměsíčně v posledních třech měsících, tedy stále okolo 6 % meziročně. Ovšem i tak by musely měsíční březnové mzdy v průmyslu přidat, aby zabránily zpomalení jejich růstu k 5,6 % v Q1-2025.

Odhadujeme, že v březnu 2025 podíl registrované nezaměstnanosti po sezónním očištění stoupl na 4,19 % z 4,12 % před měsícem. Podle dat z Úřadu práce podíl sezónně neočištěné nezaměstnanosti dosáhl v březnu 4,3 %, tedy o 0,1% bodu níže než předchozí měsíc. Meziměsíční vývoj sezónně neočištěné nezaměstnanosti tak v březnu odráží její sezónní pokles navzdory mírnému cyklickému zhoršení nezaměstnanosti. Mírně rostoucí podíl nezaměstnaných tak pokračuje v divergenci vůči výběrové míře nezaměstnanosti. Více k dynamice v historickém kontextu viz ČBA monitor a Grafy 1 a 2 níže.

Mírně lepší březnová očekávání zaměstnanosti. Zaměstnavatelé, zvláště ve stavebnictví a ve službách a obchodě v březnu zlepšili svá očekávání, což ovšem kompenzoval negativní sentiment spotřebitelů. Celkový index se tak mírně zlepšil, i když zůstal pod dlouhodobým průměrem. Očekávání na trhu práce tak nenabourávají tezi, že pokles zaměstnanosti v průmyslu neohrozí již zmíněný scénář oživení. Více viz. Graf 3.

Stále solidní březnový mzdový růst v průmyslu. Průměrný růst mezd v průmyslu v únoru zpomalil na 3,7 % meziročně. V průměru tak v prvních dvou letošních měsících dosáhl 4,8 % a zpomalil tak z loňského průměrného růstu 6,7 %. Jejich reálný růst tak v prvních dvou měsících zeslábl k 2,1 % meziročně z 4,3 % v roce 2024. Ovšem po sezónním očištění odhaduji stále solidní růst okolo 0,5 % meziměsíčně, tedy okolo 6 % meziročně v posledních třech měsících. Ovšem pokud v březnu nedojde k silnějšímu růstu, pak průměrný růst mezd v průmyslu dále zpomalí, což bude limitovat růst průměrné mzdy v tržních odvětvích (viz Graf 4). Ty v posledním čtvrtletí 2024 zrychlily k 8,3% meziročnímu růstu navzdory mírnějšímu růstu mezd v průmyslu (6,6 %) a to díky stále pokračující silné dynamice ve službách.

Graf 1: Podíl nezaměstnaných pomalu stoupá, ovšem dynamika s volnými místy ještě zůstává solidní
Graf 2: Pokračující divergence mezi registrovanou a výběrovou (mírou) nezaměstnaností(i)

Graf 3: Mírně lepší březnová očekávání zaměstnanosti, zvláště u zaměstnavatelů, ale stále zůstávají v negativním teritoriu
Graf 4: Průmyslové mzdy musí v březnu posílit, aby se vyhnuly zpomalení