Solidní růst únorového průmyslu, ale zpomalující růst mezd

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Solidní růst únorového průmyslu, ale zpomalující růst mezd ilustrační foto
Průmyslová produkce v únoru ukázala překvapivý 1,5% meziroční růst (očištěno o pracovní dny) a rovněž solidně rostla o 1,7% meziměsíčně. Ovšem tento růst nevnímám jako robustní, jelikož odráží volatilní meziměsíční oživení automobilového průmyslu po lednovém poklesu. Rovněž růst energetiky asi nebude pokračovat v tak silné dynamice jak v prvních dvou měsících letošního roku. Solidní data z průmyslu lehce nabourává 0,6% meziměsíční pokles stavební výroby po 1,2% poklesu v lednu, a to především kvůli budovám. 

Exporty rostly v únoru pomaleji (0,3% meziměsíčně), ale v posledních třech měsících vykazují solidní průměrný růst (1,3% měsíčně), což platí i o dovozech (1,2%). To zatím ústí v solidní zlepšení obchodního přebytku (k 20 mld. Kč v posledních třech měsících či k 33 miliardám po vyloučení energií). 

Zpomalení růstu mezd v průmyslu k 3,7 % meziročně může představovat riziko pro očekávaného tahouna letošního oživení ekonomiky v podobě spotřeby domácností. 

Březnový sentiment se v ekonomice mírně zlepšil, včetně průmyslového sektoru, a to včetně zahraničního sentimentu (viz třetí graf v komentáři zde). Ovšem Trumpova reciproční cla (komentář zde a zde) budou pro sentiment představovat výraznou studenou sprchu, přinejmenším do začátku fáze vyjednávání/reakce Evropské Unie.  
Únorová průmyslová produkce v únoru vzrostla o 1,7 % meziměsíčně, což odráží oživení výroby zpracovatelského průmyslu díky silnější produkci v automobilovém průmyslu. K tomu se přidává pokračující silný růst energetické výroby, což společně s nízkou srovnávací základnou v tomto sektoru pomohlo oživit meziroční růst průmyslové produkce k 1,7 %. Tento, z pohledu sentimentálních indikátorů, překvapivý meziroční růst ovšem odráží především zmíněný efekt základny v energetice (+16,9 % meziročně), zatímco automobilový sektor (0,5 %) a celý zpracovatelský průmyslu (0 %) jsou u nuly. 

Trh práce zůstává negativně ovlivněn 2% meziročním poklesem zaměstnanosti v průmyslu, což se začíná negativně projevovat v mírnějším růstu průměrné nominální mzdy v průmyslu. Její růst v únoru zpomalil na 3,7 % meziročně z lednových 5,9 %. Její průměrný nominální růst v prvních dvou letošních měsících 4,8 % meziročně tak zpomalil z 6,7% růstu z roku 2024. Její reálný růst tak v prvních dvou měsících zpomalil k 2,1 % meziročně z 4,3% růstu v roce 2024. 

Čísla o produkci následují solidní únorové tržby v maloobchodě, který v posledních třech měsících signalizuje 4-5% anualizovaný růst v doprovodu ještě solidnějšího cca 8% anualizovaného růstu tržeb ve službách.