Spotřebitelské ceny v březnu udržely meziroční růst na 2,7 % navzdory mírnější jádrové inflaci

Ekonomický komentář Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma ČBA
Spotřebitelské ceny v březnu udržely meziroční růst na 2,7 % navzdory mírnější jádrové inflaci ilustrační foto
Aktualizován text o jádrové inflaci v 15:20 v reakci na publikaci dat ČNB o jejím vývoji. 

ČSÚ potvrdil stabilizaci meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,7 % v březnu po jejich mírném únorovém zpomalení z lednových 2,8 %. Tento vývoj odráží mírnější meziměsíční růst o 0,1 % po silnějších novoročních růstech o 1,3 % v lednu a 0,2 % v únoru. 

Po sezónním očištění to vypadá na meziměsíční tempo růstu spotřebitelské inflace okolo 0,16 %, tedy poblíž inflačního cíle ČNB a to již druhý měsíc v řadě. Odhaduji, že hlavními tahouny březnového měsíčního růstu spotřebitelské inflace byly ceny potravin, imputované nájemné a stravovací služby, kteří patří mezi nejvyšších pět tahounů rovněž v posledních třech měsících. To naopak korigovali ceny pohonných hmot a energií.

ČNB zveřejnila meziroční růst jádrové inflace v březnu na nezměněných 2,5 %, což je kousek od mého prvotního odhadu 2,46 %. Toto zaokrouhlení ovšem naznačuje meziměsíční růst jádrové inflace okolo 0,25-0,3 % po sezónním očištění.  To zůstává taženo imputovaným nájemným , ale i jádrovými službami (oboje okolo 0,4 % meziměsíčně) vs. obchodovatelná jádrovka stále okolo nuly. V únoru a v březnu tak vidím vyšší momentum cen jádrových služeb než ve druhé polovině loňského roku. To asi není úplně překvapivé, když se podíváme na přibližně osmiprocentní anualizovaný růst tržeb.

Ačkoliv jak celková (2,7 % meziročně), tak jádrová spotřebitelská inflace byly pouze 0,1% bodu na predikcí ČNB, tak stále silný růst cen jádrových služeb bude asi pro Bankovní radu představovat jeden z klíčových faktorů pro její květnové rozhodnutí. Zvláště pokud se datová nálož na počátku května neobrátí více holubičím směrem. 

Kombinace stále solidního růstu jádrové inflace se stále pokračujícím oživením české ekonomiky při mírnějším, ale stále solidním růstu mezd bude udržovat jestřábi v ČNB ve střehu (viz další datová nálož). Odhaduji, že trhy před vydáním inflace v průměru zaceňovaly 70% pravděpodobnost poklesu úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu na květnovém zasedání na 3,5 % a přibližně 50% pravděpodobnost obdobného kroku na 3,25 % již na červnovém zasedání. Ovšem trhy jsou v současné době hodně volatilní kvůli „flexibilní strategii“ celních válek amerického prezidenta Trumpa. Větší pravděpodobnost dohody mezi EU a USA asi podrží ČNB více jestřábí, ale eskalace čínsko-americké obchodní války představuje riziko nižších dovážených cen z Číny. Úroky zůstávají podpůrné pro korunu.  
Hlavní tahouni březnového měsíčního vývoje spotřebitelských cen: ceny potravin, imputované nájemné a stravovací služby, kteří patří mezi nejvyšších pět tahounů rovněž v posledních třech měsících.  
Meziroční vývoj spotřebitelských cen: březen beze změny s celkovou CPI na 2,7 % a asi s jádrovou na 2,46 %
Jádrová inflace: v únoru a v březnu tak vidím vyšší momentum cen jádrových služeb než ve druhé polovině loňského roku

Nájemné: rent baby, rent
Trhy: Trhy zaceňují 1,5násobek 25bodového snížení úrokové sazby ČNB během května a června. Úrokový diferenciál zůstává podpůrný pro korunu