Liberation day skrze vyšší cla? Prezident Trump v rámci svého „Liberation Day“ oznámil vyšší cla. Minimální cla ve výši 10 % na všechny dovozy a 25 % na dovozy automobilů. Ovšem reciproční cla na dovozy z EU dosáhnou 20 %, ne 10 %. A u ostatních zemích (s výjimkou Mexika a Kanady) jsou v rozmezí 10-50 %. Zatímco ČNB v březnu vnímala obchodní války jako proinflační riziko, tak slovenská centrální banka odhaduje dopad eskalujícího scénáře obchodních válek spíše negativně. A to až na trojnásobek našeho únorového odhadu negativního dopadu obchodních válek do českého HDP.
Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla uvalená na dovozy z USA. Ale i netarifní bariéry, manipulace s měnovými kurzy, ale asi i vyšší DPH (to hraje roli zejména v Evropě).
Tyto ne úplně aditivní faktory ústí v „Trumpův“ výpočet evropských cel uvalených na americké dovozy ve výši 39 % vs. jednociferná skutečnost. Evropská komise přináší krátký přehled ohledně US-EU obchod, kde v rámci debaty o disproporčních clech na automobily připomíná 25% americká cla na dovozy pickupů do US, které nejen v podobě Ford F-150 kralují tamním prodejům.
Reciproční cla u jiných významných států byla spočtena na 67 % v případě čínských cel na americké dovozy, 10 % v případě britských a brazilských cel a 46 % v případě japonských cel na americké dovozy.
Na oplátku těchto „okrádajících“ cel uvalila Trumpova administrativa reciproční cla na evropské dovozy ve výši 20 %, a to ještě s označením se slevou. V případě čínských dovozů jsou uvalena americká reciproční cla „se slevou“ ve výši 34 %, v případě UK a Brazílie 10 % a Japonska 24 %. V případě TOP10 importujících zemích (cca 68 % amerických dovozů) odhadujeme průměrná cla ve výši 20 %. Zároveň je tam pár výjimek jak u zboží (viz factsheet Bílého domu), tak zemí v případě dovozů z Mexika či Kanady, které splňují původ.