Proč USA nyní řeší deficity?
Nemusíte být ovšem makroekonom, abyste nepoznali zdroj nerovnováhy: fiskální politika USA. Její deficity představují negativní vládní úspory. V roce 2024 v USA asi okolo -7,4 % HDP. Deficit běžného účtu USA představuje negativní úspory v ekonomice jako součet úspor vlády, domácností a podniků v USA. Deficit běžného účtu v USA v roce 2024 asi okolo -3,8 % HDP.
Proto americká administrativa významně řeší vládní výdaje, které financují aktivity mimo USA, což by popravdě učinila každá vláda (kdyby mohla) čelící dvojímu fiskálnímu a vnějšímu deficitu, aby nemusela napřímo šáhnout do peněženek svých voličům. Pro ilustraci české vládní finance dosáhly v roce 2024 deficitu 2,2 % HDP, zatímco v USA se počítá okolo 7,5 %. 1 % českého HDP je přibližně 80 mld. Kč. Tedy, zatímco česká vláda „musí řešit“ deficit okolo 180 mld. Kč, tak ilustrativně americká vláda řeší ekvivalent deficitu okolo 600 mld. Kč. Představte si, jak by vypadalo volební klání v ČR, pokud byste se nacházeli v takovémto fiskálním prostředí.
Co to znamená pro EU?
Všechny státy EU budou čelit 20% recipročnímu clu. Ovšem aplikujeme-li tuto „reciproční“ matematiku na země EU, vidíme dvě skupiny:
1️) Skupina zemí s obchodním přebytkem vůči USA v rozsahu 1-3 % HDP, které by čelily vyšším než 20% clům, pokud by nebyly součástí EU. Tato skupina představuje 55 % HDP EU a dvě třetiny z toho připadá na Německo a Itálii a třetina na menší sáty jako ČR, Rakousko či Slovensko.
2) Země s obchodním deficitem nebo malými přebytky – Francie, Španělsko, Polsko, Nizozemsko či Belgie a Dánsko.