Úroková sazba ČNB zůstala na 3,75 % s jestřábějším komentářem

Bankovní rada ČNB ponechala v březnu úrokové sazby beze změny.
Úroková sazba ČNB zůstala na 3,75 % s jestřábějším komentářem ilustrační foto
Bankovní rada ČNB ponechala v březnu úrokové sazby beze změny, s dvoutýdenní repo sazbou na 3,75 % po jejím únorovém snížení ze 4 %. Jednalo se o jednomyslné rozhodnutí v souladu s očekáváním a ČNB se navrátila k pauze v procesu snižování úrokové sazby jako v prosinci 2024. Všechny faktory, které v předchozích šesti týdnech byly proinflační a zchladily očekávání možného snížení úrokové sazby, byly zmíněny v prohlášení ČNB. K tomuto datovému výčtu se přidalo i proinflační vnímání globální hospodářské politiky, a to v podobě obchodních válek a plán na fiskální stimul v Německu.
Forwardové trhy stále sází na květnový pokles úrokové sazby na 3,5 %, což by bylo v souladu s naším výhledem, ale nadcházející data musí pro tento pokles otevřít ty správné dveře. A to proto, že guvernér Michl si nechal pro příští květnové zasedání všechny dveře otevřené, tedy všemi třemi směry. Koruna na dnešní rozhodnutí ČNB reagovala posílením vůči EUR pod 24,9, což odráží příznivější úrokový diferenciál, ale jinak koruna postrádá výraznější impuls.
Jaká byla klíčová proinflační data, která přispěla k nezměněné úrokové sazbě ĆNB?  Především přetrvávající inflační tlaky kvůli cenám služeb (ale i potravin), silnější růst mezd a spotřeby domácností v závěru loňského roku, ale i ceny nemovitostí (viz poznámka v prohlášení o transmisi měnové politiky do úvěrové aktivity a cen aktiv či zmínka hypotečních úvěrů při hodnocení rizik inflačního výhledu). 

K tomuto datovému výčtu se přidalo i proinflační vyznění globální hospodářské politiky, a to v podobě obchodních válek a plán na fiskální stimul v Německu.
První faktor poněkud překvapil, jelikož ČNB asi opět začíná vnímat rizika z obchodních válek (mezi USA, EU a Čínou) jako spíše proinflační, zatímco na přelomu roku se zdálo, že připouští disinflační rizika. Možným vysvětlením je zatím chybějící eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou, která je vnímána jako zásadní disinflančí příspěvek k vyústění těchto obchodních válek v eurozóně (tedy skrze vyšší nabídku čínského zboží). 

Ačkoliv prozatím zůstávají německé fiskální plány na papíře, tak společně s českými plány na vyšší výdaje na obranu, snižují riziko horšího hospodářského výhledu, zvláště v kontextu silnějšího růstu mezd a spotřeby v české ekonomice. To limituje možnost větší uvolnění na trhu práce. 

Last minute datová nálož před květnovým zasedáním. Do příštího rozhodování ČNB o úrokové sazbě, tedy do 7. května, bude k dispozici i hrubý odhad jádrové inflace za duben. Tedy ČNB bude mít další dvoje informace o momentu dynamiky jádrové inflace. Zároveň ČNB začne květnové jednání s přísunem nových dat o březnové ekonomické aktivitě, a tedy i o mzdách v průmyslu. 

Koruna na dnešní rozhodnutí ČNB reagovala posílením vůči EUR pod 24,9. To je nutné také vzít v kontextu mírného poklesu eurových úrokových sazeb, kde se dvouletá swapová sazba dostala zpět pod 2,3 %, zatímco její český protějšek, také díky komunikaci ČNB, spíše flirtoval s úrovní 3,5 %. Ovšem pohled na očekávání forwardových trhů ve srovnání s tím, kde jsou centrální banky dnes, nenabízí výrazně odlišný výhled pro centrální banky. Český forwardový trh čeká 3M sazbu na ročním horizontu okolo 3,3 % (tedy ČNB sazbu o půl procentního bodu níže) a obdobně je na tom i eurový, který stále (navzdory plánovému německému fiskální plánu) počítá na ročním horizontu s depozitní sazbou ECB na 2 %, tedy o půl procentního bodu níže. 

Koruna stále postrádá silnější a zřetelnější impuls, jelikož prozatím jsou různé scénáře kompenzovány. Potencionální mír na Ukrajině může být brán pozitivně z hlediska cen energií a jejich dopadu na českou obchodní bilanci. Proti tomu jdou však pravděpodobně vyšší výdaje na obranu (vyšší až o 1 % HDP v pětiletém horizontu). Dopad možného míru na Ukrajině na trh práce je prozatím ještě více nejasný. Obchodní války jsou pro malou exportně orientovanou ekonomiku, i když s menší expozicí vůči USA, negativní. Proti tomu jde jestřábější vnímání tohoto faktoru ze strany ČNB a zmíněný německý fiskální plán.