Bankovní statistika za únor: Podíl nevýkonných úvěrů jen 3,3 %

Komentář České bankovní asociace k vývoji vkladů, úvěrů a nevýkonných úvěrů za únor 2023 dle statistik ČNB. Česká bankovní asociace vypustila do světa svůj nový přehled ekonomických indikátorů ČBA Monitor, který sleduje i hlavní parametry vývoje úvěrů a vkladů v bankovním systému.
Bankovní statistika za únor: Podíl nevýkonných úvěrů jen 3,3 % ilustrační foto
Takže na adrese https://www.cbamonitor.cz/kategorie/uvery-a-vklady najdete každoměsíčně aktualizované vybrané údaje z bankovní statistiky publikované Českou národní bankou. Komentář proto může být stručnější a soustředí se na věci, které zaslouží zvláštní zmínky.
V první řadě je to stále velmi dobrá kvalita úvěrového portfolia v Česku působících bank. Očekávání, že v důsledku otřesů způsobených válečným konfliktem na Ukrajině dojde k jeho zhoršení v řádu procentních bodů, naštěstí nenastalo ani „rok poté“. Druhý fenoménem, který si zaslouží komentář, jsou úvěry v cizích měnách, prakticky výhradně v eurech.

Nevýkonné úvěry

Z bankovní statistiky pravidelně zveřejňované Českou národní bankou (ČNB), s klíčovými daty téměř vzápětí dostupnými ve vizualizaci v ČBA Monitoru, vyplývá, že ke konci února bylo u nefinančních podniků evidováno pouze 3,29 % nevýkonných úvěrů, v korunovém vyjádření však opět poklesly na 41,1 miliardy Kč. 

V případě živnostníků sledujeme po řadu měsíců pokles klasifikovaných úvěrů v jejich absolutní výši, například před rokem jich bylo 2,870 miliardy, o rok později 2,329 miliardy, když podíl šel meziročně o více než jeden procentní bod dolů z 6,09 na 5,06 %. 
U domácností se rovněž objem nevýkonných spotřebních úvěrů snížil meziročně 12,7 miliard na 12 miliard, procentuální podíl klesl z 4,48 % na 3,97 bodu.
Samostatně sledovanou kategorií jsou úvěry na bydlení, tedy především hypotéky zajištěné nemovitostí, které tradičně patří k těm nejspolehlivějším z hlediska splácení. Meziročně klesl podíl hypoték po lhůtě splatnosti více než 90 dní z 0,71 % na 0,57 %, čímž vyrovnal dosavadní rekord z listopadu loňského roku. I pokud jde o objemy, registrujeme u hypoték pokles nevýkonných půjček z 10,8 miliardy korun na 9 miliard. 
Opět můžeme potvrdit, že kvalita portfolia patří k nejlepším v Evropě.

Europůjčky

Loni se projevil s plnou silou důsledek toho, jak se odpoutaly měnově-politické sazby ČNB a Evropské centrální banky, na ně navázané tržní sazby a rozdíl v ceně úvěrů braných v eurech a korunách.
Zatímco dynamika úvěrů podnikům v korunách a cizí měně celkem meziročně v podstatě stagnovala (+0,9 %), narostly úvěry v cizích měnách, tedy v podstatě výhradně v euru o 130 miliard na 574,4 miliardy korunového ekvivalentu. Část z nich otáčejí do korun na vkladových účtech- vklady firem vzrostly meziročně o více jak 16 % na 1452 miliard korun, a výrazný byl i meziměsíční růst o 2,6 %. Naopak stále platí, že domácnosti včetně živnostníků se do eurových půjček nehrnou, což je vzhledem ke kurzovému riziku dobře; smysl to dává těm, kteří mají v zahraniční měně i příjmy.

Vývoj úvěrů a vkladů (v mil. Kč)
Zdroj: ČNB (ARAD), vklady a úvěry rezidentů dle sektorového hlediska (Kč + cizí měna)
Vývoj úvěrů a vkladů (v mil. Kč)
Zdroj: ČNB (ARAD), vklady a úvěry rezidentů dle sektorového hlediska (Kč + cizí měna)
Vývoj nevýkonných úvěrů
(Zdroj: ČNB (ARAD))

O autorovi komentáře
Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních.Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném čase se věnuje  „birdwatchingu“, pozorování ptáků v přírodě.